Za zdražením elektřiny stojí masivní rozvoj fotovoltaiky
I v příštím roce se musíme připravit na to, že za elektřinu zaplatíme víc než letos. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dnes oznámila, že pro domácnosti se elektřina zdraží v průměru o 3,4 procenta. Malí podnikatelé zaplatí o 4,3 procenta víc, velkoodběratelé o 6,6 procenta.
Za růstem regulované složky ceny elektřiny stojí hlavně loňský prudký rozvoj fotovoltaických elektráren a tedy nárůst příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů.
Celkové náklady na ekologické zdroje dosáhnou v příštím roce 35 miliard korun.
Hostem poledních Ozvěn dne, který se zabýval otázkou zdražení elektřiny, byl odborník na energetiku a analytik společnosti JaT Michal Šnobr
„Elektřina vyráběná na obnovitelných zdrojích je velmi drahá a v podstatě dotovaná spotřebiteli. Čím více se bude na obnovitelných zdrojích elektřiny vyrábět, tím bude elektřina dražší,“ vysvětluje odborník na energetiku a analytik společnosti JaT Michal Šnobr.
Dále Šnobr dodává, že zdražení není tedy tak velké, jak by ve skutečnosti mělo být, protože velkou část finanční zodpovědnosti přebere stát formou dotací. Prostředky na dotaci plynou z velké části ze speciální daně z fotovoltaiky. V příštím roce by měla být tato částka 11,7 miliard korun.
„Pokud by vláda tyto peníze nevracela touto cestou do ceny elektřiny pro spotřebitele, bylo by zdražení řádově o 10 – 15 % vyšší,“ konstatuje Michal Šnobr.
Regulovaná část ceny elektřiny tvoří méně než polovinu z částky placené zákazníkem.
Na cenu bude mít vliv i odstoupení Německa od jádra
Kromě regulované složky ceny má významný vliv na ceny pro spotřebitele také růst cen elektřiny na velkoobchodním trhu. Tam je stěžejním faktorem rozhodnutí německé vlády odstavit v budoucnu své jaderné elektrárny.
Záměr Německa odstoupit od jádra se podle Šnobra v ceně energie neprojeví již v příštím roce, protože silová elektřina z letošního roku i na rok příští byla už z větší části zobchodována ještě před oznámením záměru Německa odstavit jaderné elektrárny. Dopad zdražení silové elektřiny tak spotřebitelé pocítí až od roku 2013.
Na zdražení se nepatrně podílí také zvýšení ceny silové elektřiny, takzvané surové elektřiny. Jedná se o cenu elektřiny bez dopravy na místo spotřeby.
Dopad na konkrétního zákazníka se bude lišit podle regionu, ve kterém je připojen k síti. Zatímco klientům společnosti ČEZ se elektřina zdraží v průměru o 4,9 %, zákazníkům firmy E.ON, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, jen o 0,6 %.
„Hodně to souvisí s tím, že v podstatě vycházíme z jiného základu,“ vysvětluje odlišnost zdražení různých distributorů Michal Šnobr a pokračuje: „Základ, ze kterého se toto vypočítává, je různý. Takže v tom to musí být spotřebitelé podstatně opatrnější a měli by si tato čísla pohlídat a zjistit.“
Plyn se zdražovat nebude
Regulované ceny související s dodávkou plynu pro rok 2012 klesají. Cena za přepravu plynu se sníží o 9,7 procenta, cena za distribuci klesne o téměř 3 procenta. Neregulovanou část ceny letos ale plynárenské společnosti výrazně zvyšovaly. V příštím roce by tak plyn mohl zlevnit.
„Na místě by byla minimálně stagnace cen plynu, ale obávám se, že plynárenské společnosti si započítávají do kalkulačních cen ceny ropy, které jsou dost vysoko. Přitom ten trend stále více směřuje k tomu, že cena plynu by měla být více nezávislá na ceně ropy, protože plynu začíná být přebytek. Ale cílem plynárenských společností je ceny spíše udržovat, než ceny snížit,“ říká analytik BH Securities Petr Hlinomaz.