Začala platit novela spotřebitelského zákona

S příchodem nového roku začíná platit novela spotřebitelského zákona, která ovlivní půjčování peněz. Zpřísňuje pozici jak žadatele o úvěr, tak poskytovatele půjček - banky nebo nebankovní instituce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padělané peníze. | Foto: Tomáš Adamec

Podle novely budou muset poskytovatelé půjček důkladněji testovat solventnost svých klientů. Spotřebitelé zase budou muset skutečně pravdivě informovat o svých příjmech a výdajích. Novela také například umožňuje splatit úvěr předčasně zdarma nebo od smlouvy do 14 dnů odstoupit.

Ekonomové a právníci ale tvrdí, že obyvatelé České republiky mají velmi nízké finanční vzdělání, a tak je sporné, zda jim novela pomůže. Podle členky bankovní rady České národní banky Evy Zamrazilové je proto mnohem důležitější, aby lidé změnili přístup k zadlužování.

„Lidé smlouvy čtou nepořádně až lajdácky a potom se diví, co to vlastně podepsali. Poměrně velké procento spotřebitelů souhlasí s tím, zadlužovat se na spotřebitelské produkty, na dovolenou. A vysvětlení, že dluh tolik nevadí, pokud si lidé dovolenou užijí, mi připadá skutečně alarmující,“ varuje Zamrazilová.

„My se opravdu setkáváme s klienty, kteří mají dostatek peněz na určitém spořícím účtu, kde mají úrokovou sazbu tři procenta ročně, považují to za výhodné. A na druhou stranu nakupují na spotřebitelské úvěry, kde dostávají RPSN (roční procentní sazba nákladů) 12 až 18 procent a přijde jim to výhodnější, než vybírat peníze ze spořícího účtu,“ přiblížil Miroslav Huml ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Katka Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme