Začala výstavba dálnice na jih Čech

Výstavba dálnice D3 začala. Jezdit bychom po ní měli nejpozději v roce 2010 a její vybudování spolkne až 50 miliard korun. Stavba začala čtyřkilometrovým úsekem dálnice z Chotovin do Stoklasné Lhoty na Táborsku. Stavbu zahájil náměstek ministra dopravy Karel Holl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průtah městem | Foto: Jan Rosenauer

Podle Pavla Eyberta ze Sdružení pro výstavbu Dálnice D3 bude měřit asi 145 kilometrů a má spojit Prahu s jihem Čech: "Z okruhu vnějšího dálničního pražského okruhu by tato dánice měla vést až za České Budějovice, to znamená na jižní okraj Českých Budějovic. Za Českými Budějovicemi by měla pokračovat směrem na hranice s Rakouskem." Dále na ni naváže čtyřproudá rychlostní komunikace A3, která povede na rakouské hranice.

Začátek výstavby přivítal jihočeský hejtman Jan Zahradník: "Jihočeskej kraj je vlastně jedinej kraj, který nemá jediný kilometr dálnice, rychlostní komunikace a tohle je začátek stavby D3 do jižních Čech. Myslím, že jsme k tomu také trochu přispěli, jako první jsme schválili územní plán Táborska a tohle je takvý důsledek toho. Jsme moc rádi a děkujeme všem, kteří se o to zasloužili."

Výstavba úseku D3 měla původně začít již loni v říjnu, oddálily ji však spory o pozemky pod budoucí dálnicí. Podle jihočeského hejtmana nyní na území Jihočeského kraje nic nebrání zahájení stavby. Na schválení nicméně ještě čekají plány územních celků Českobudějovicko a Českokrumlovsko.

Detailní trasa dálnice ale zatím není známa. Ve Středočeském kraji je problematickým místem hlavně úsek přes chráněné území Posázaví, kde proti stavbě dálnice protestují tamní obyvatelé a ekologické organizace.

Markéta Kaclová, Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme