Záchrana Řecka je podle eurozóny na dobré cestě, země dostane další půjčky

Záchrana zadluženého Řecka začíná být úspěšná. Země proto od eurozóny dostane další část záchranné půjčky. Na schůzce v Bruselu se na tom shodli ministři financí států s eurem. Řecku tak v příštích dnech půjčí víc než 4 miliardy eur, tedy přes 100 miliard korun. Další peníze pak Řecko dostane v červnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Stock Photos

„Řecko dělá obrovský pokrok, získává ztracenou konkurenceschopnost a snižuje svůj deficit,“ říká šéf eurozóny Jeroen Dijsselbloem.

Eurozóna chválí řeckou vládu za odvahu k tvrdým škrtům a reformám. Díky tomu by si letos Řecko mělo poprvé po dlouhých letech žít za své, tedy vybrat do státního rozpočtu víc, než utratí.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír přesto odmítl vyloučit, že země eurozóny o peníze půjčené Řecku nakonec přijdou. „Žijeme v divné době,“ poznamenal.

Většina zemí Evropské unie tvrdí, že nemůže prodělat na půjčkách Řecku. Mezinárodní měnový fond ale nedávno naznačil, že státy eurozóny budou muset Řecku odpustit část z toho, co mu půjčují.

Řecká vláda slíbila propustit přebytečné státní zaměstnance nebo zahájit privatizaci státního majetku. Zatím se jí ale stále nedaří dostatečně vybírat daně. Spousta Řeků se totiž jejich placení vyhýbá. Podle eurozóny musí Atény výběr daní nebo fungování státní správy zlepšit.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme