Záchranáři dostanou palivo zadarmo, rozhodla vláda

Benzín a nafta jsou pro záchranáře zadarmo. Rozhodla o tom dnes vláda. Opatření vstupuje v platnost okamžitě. Důvodem je to, že někde kvůli výpadku proudu nefungují pumpy. Palivo ze státních rezerv bude na postižená území rozváženo v cisternách. Ve státních rezervách jsou nyní zásoby zhruba na 90 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopená pumpa | Foto: David Veis

Každé takové bezplatné přidělení pohonných hmot z fondu státních hmotných rezerv musí odsouhlasit velitel konkrétního zásahu. Veliteli se přihlásí dobrovolníci, vysvětluje na příkladu Vladimír Špidla. "Přijedou tři zemědělci s traktory, kteří pomáhají dělat zemní práce, a na pokyn velitele zásah dostane palivo."

Vláda také přišla s mimořádnými sociálními dávkami až do výše 65 tisíc korun. Postižení získají informace na nejbližším úřadě. Poměrně rychle také přibývá lidí, které kvůli vodě trápí psychické problémy. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové by neměli otálet, kontakt na nejbližšího psychologa získají na krizové lince 155. "Lidé tam získají informaci, který psycholog v daném místě poskytuje tuto službu," uvedla Součková.

Peněz je na nutné úkoly dost, ujišťuje Vladimír Špidla. Na konečný součet škod je ale podle něj stále příliš brzy. "Platí, že jsou to škody rozsáhlé tak, že miliarda je jednotka. Kolik jich bude, to je otázka," řekl.

Kvůli povodňové katastrofě by mohlo být v některých oblastech České republiky posunuto zahájení školního roku. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy bude o této možnosti jednat zítra, jak řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva Hana Vítková. "Ministerstvo školství v tuto chvíli zatím neuvažuje o tom, že by posunul začátek školního roku centrálně. Budeme jednat o tom, jakým způsobem to budeme řešit v konkrétních případech, kde bude potřeba." Šéfka resortu Buzková svolává na zítra k tomuto tématu tiskovou konferenci.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme