Záchranná síť pro zadlužené země eurozóny je v ohrožení

Vznik záchranné sítě pro zadlužené země eurozóny je v ohrožení. Dohodu o vytvoření mechanismu pro pomoc státům v problémech by totiž mohli odmítnout poslanci hned několika členských zemí Evropské unie. Mluví se o Německu, Slovensku nebo Finsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

Politici i ekonomové už upozorňují na to, že pokud záchranný mechanismus nevznikne, může to na finančních trzích vyvolat obrovskou paniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska ze zahraniční redakce a zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger mluví o záchranných mechanismech eurozóny v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Eurozóna má podle Ondřeje Housky ze zahraniční redakce Radiožurnálu už teď k dispozici celkem dva záchranné mechanismy, z nichž mimochodem čerpají peníze Irové. Jenže tyto mechanismy platí jen do roku 2013 a otázka je, co bude potom.

Proto se EU dohodla na vytvoření takzvaného stálého záchranného mechanismu, z něhož by mohli čerpat peníze další potenciálně ohrožené státy v případě, že to budou potřebovat. Velkou novinou je ale podle Ondřeje Housky možnost státního bankrotu těchto zemí.

Slovensko vymyslelo Euroval 2

S Evropským stabilizačním mechanismem bude mít problém třeba slovenská vláda. Na Slovensku se pro plánovaný záchranný mechanismus vžil srozumitelnější název Euroval 2. Problém s ním má hlavně jedna z vládních stran s názvem Svoboda a solidarita.

To jsou podle vlastní definice liberálové, kterým se nelíbí za prvé samotný princip, že by Slovensko mělo finančně pomáhat zadluženým státům. Radši by v takových případech používali proceduru řízeného bankrotu zadlužených zemí.

Druhá námitka se týká toho, že ke schválení způsobu použití peněz bude stačit pouze jednoduchá většina v prezidiu nového Eurovalu, tudíž by se názor Slovenska dal snadno obejít.

Slovenské vládě chybí hlasy zmíněné jedné strany, bez níž Euroval v parlamentu neprosadí. K vládě by se ale teoreticky mohla přidat opozice, kterou vede Robert Fico. Byl to totiž právě on, kdo loni v Bruselu ještě coby slovenský premiér slíbil, že se Slovensko podobných záchranných mechanismů zúčastní.

Pokud tedy Robert Fico nechce ztratit tvář i před evropskými partnery, měl by v parlamentu hlasovat pro Euroval. Zatím se ale opozice vyjadřuje hodně vyhýbavě. Jak to nakonec dopadne, uvidíme v příštích týdnech a měsících.

Hanka Shánělová, Vojtěch Berger, Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme