Záchrannému fondu eurozóny hrozí, že přijde o 180 miliard eur

Záchranný fond eurozóny by mohl po snížení ratingu Francie a Rakouska přijít až o 180 miliard eur. Podstatně by se tak snížila jeho schopnost poskytovat úvěry zemím, které se ocitly v problémech. S odvoláním na důvěryhodný zdroj z eurozóny o tom informovala agentura Reuters. Garance, které za úvěry fondu poskytují silní členové eurozóny, teď totiž nemají takovou váhu, jakou měly dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krize eurozóny | Foto: ČTK/AP, Michael Probst | Zdroj: ČTK

„Pokud je ten fond tvořen ponejvíce zárukami členských států a devíti těmto členským státům je snížena jejich kredibilita, tak samozřejmě tím klesá i kredibilita tohoto fondu,“ řekl ekonom České spořitelny Jan Jedlička.

Podle zdroje, na který se agentura Reuters odvolává, teď existují dvě možnosti, jak se s novou situací vypořádat. Jednou z nich je navýšení garancí ze strany zemí, které si v eurozóně rating AAA ještě drží, tedy ze strany Německa, Nizozemska, Finska a Lucemburska, a druhou možností je snížit úvěrovou kapacitu fondu. Jan Jedlička považuje navyšování dalších garancí v současné době za neprůchodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom České spořitelny Jan Jedlička mluví o důsledcích snížneí ratingu Francie a Rakouska ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Stávající kapacita fondu je 440 miliard eur a když si vezmeme, že jenom Itálie dluží téměř dva biliony eur, a to nemluvím o dalších státech jako je Španělsko, ta trojice těch států, které jsou již na kapačkách hospodářské pomoci, to znamená Irsko, Řecko, Portugalsko, takže vidíme, že ani těch 440 miliard eur ve fondu zkrátka by nestačilo. Pokud s jeho palebná kapacita sníží, zas tak významné to nebude,“ uvedl ekonom.

Dodal, že se přiklání k názoru, že jediná instituce, která může vyřešit dluhovou krizi, je Evropská centrální banka.

Přední světoví politici a ekonomové teď Evropu vyzývají k novým opatřením, která by měla dluhovou krizi vyřešit. I Mezinárodní měnový fond varoval před kolapsem důvěry.

„Investoři podle mého názoru v současnosti se ani nedívají tolik na fundamenty ekonomik, na jednotlivé úsporné reformní kroky a na finančním trhu panuje velká panika. Obecně dá se říci samozřejmě čí m víc se bude šetřit, čím víc se bude reformovat – reformace penzijních systémů, liberalizace trhu práce, to samozřejmě je dobré, ale to jsou všecko opatření, která zaberou v horizontu v nejrychlejším případě jednoho roku, ale spíše dvou tří let,“ řekl Jan Jedlička.

Rozbouřené trhy by podle jeho slov mohlo v současné době uklidnit jasné stanovisko Evropské centrální banky, které řekne, že bude masivně intervenovat na sekundárním trhu dluhopisů, tedy bude masivně skupovat španělské, italské a ostatní problémové dluhopisy.

„Což jako asi úplně dobře není, protože to zavání morálním hazardem. Kdo si naseká dluhy, ten si je má i splácet, ale skutečně v současné době ani ty fundamenty a racionální uvažování mezi investory často nepanuje, takž emyslím, že jasné stanovisko, jasná uklidňující slova Evropské centrální banky by tu paniku mohla utišit,“ uvedl Jan Jedlička.

Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme