Záchranný fond eurozóny si možná bude moci neomezeně půjčovat od ECB

Evropská centrální banka možná nasadí zatím největší zbraň v boji s dluhovou krizí. Mohla by poskytnout bankovní licenci stálému záchrannému fondu eurozóny ESM. Ten by díky tomu mohl od banky dostat neomezené půjčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská centrální banka (ECB) | Zdroj: ČTK

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to naznačil člen vedení Evropské centrální banky Ewald Nowotny. Připustil ale, že se o této možnosti v bance zatím nediskutovalo.

Záchranný fond by díky bankovní licenci získal prakticky neomezenou kapacitu. Od centrální banky by si totiž mohl půjčovat úplně stejně jako běžné banky v eurozóně. Jedním z problémů eurozóny je přitom v současnosti to, že trhy pochybují o dostatečné síle jejích záchranných fondů.

Možnost neomezeného navýšení kapacity záchranného fondu zatím odmítalo Německo. V posledních dnech se ale dostaly na neudržitelně vysokou úroveň úroky ze španělských dluhopisů. Narůstá také nervozita ohledně situace Itálie.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme