Zadlužené plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel jsou v úpadku

Krajský soud v Plzni rozhodl o úpadku plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Firma se téměř rok potýká se stomilionovými dluhy a odstávkami, většina zaměstnanců už nechodí do práce. Úpadek firmy navrhli všichni věřitelé i samotný dlužník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovy podniku Pilsen Steel v Plzni | Foto: Lukáš Milota

Předběžný insolvenční správce u soudu konstatoval, že Pilsen Steel nyní dluží zhruba miliardu korun, z toho 800 milionů už je po splatnosti.

Úpadek požadovali všichni věřitelé, kteří se na soud obrátili. A dokonce i sám dlužník, který uvedl, že se dosud nenašel žádný případný investor, který by byl ochotný dát peníze na rozjezd výroby.

Všechny strany se shodly na tom, že rozhodnutí o úpadku umožní odblokování současné situace. Díky tomu tedy neměl soud problém s tím úpadek vyhlásit. Formálně se tak stane dnes nebo zítra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu o vyhlášení úpadku Pilsen Steel sledoval redaktor Lukáš Milota

Soud zároveň v pondělí jmenuje předběžný věřitelský výbor a začnou další jednání s případným investorem, který by do podniku dodal peníze.

Na rozběhnutí výroby budou potřeba až stamiliony korun. Kdo by investorem mohl být, nechtěl nikdo z přítomných říci.

Zaměstnanci hutí zatím zůstávají v nejistotě, do práce jich v posledních týdnech chodila jen zhruba stovka z více než 900 pracovníků. Pokud by se výrobu podařilo obnovit, mohli by se zaměstnanci vrátit do práce během několika týdnů až měsíců.

Podnik Pilsen Steel se potýká s dluhy už tři roky. Nebyl schopný platit provozní náklady a postupně mu byly zastaveny dodávky vody, elektřiny a surovin potřebných pro výrobu. Od loňského listopadu dochází i k odstávkám výroby. Od června už firma není schopna vyplácet ani mzdy a poslala většinu ze svých 900 zaměstnanců na nucenou dovolenou.

Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme