Zadluženost domácností začala opět stoupat, hlavně kvůli hypotékám. Blíží se 1,2 bilionu korun

Zadlužení domácností opět začalo stoupat, jen během dubna vzrostlo téměř o 2 miliardy korun. Jejich celkový dluh je už téměř 1,166 bilionu korun. Vyplývá to z pravidelné zprávy České národní banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novostavba bytového komplexu Rezidence Korunní na Vinohradech v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Většina Čechů je však podle ekonomů odpovědná a příliš se nezadlužuje. Zatím proto nehrozí takový vývoj jako třeba ve Španělsku, kde předluženost a nesplácení úvěrů položilo nejprve banky a pak i velkou část ekonomiky.

Banky v Česku jsou hodně opatrné při poskytování úvěrů. Velkou část dluhů lze navíc považovat za rozumnou investici, protože jde hlavně o hypotéky. To ovšem neznamená, že nejsou domácnosti, které se dostaly do dluhové pasti.

„Samotné číslo, kolik dluh celkově nebo na jednu domácnost činí, třeba 100 tisíc korun, samo o sobě neříká nic. Pokud budete mít manažera, který má královský příjem a má hypotéku 5 milionů, tak je to v pohodě. Pokud máte malou domácnost, která žije ze sociálních dávek, nemá žádný majetek, tak v jejím případě dluh 100 tisíc korun bude výrazně riskantnější pro ni i pro banku,“ říká Radim Dohnal ze Saxo bank.

Z evidence centrální banky se však nepozná, kolik lidí si půjčuje u lichvářů a obskurních firem. I nebankovní poskytovatelé půjček musí ze zákona zkoumat, zda jejich klienti dokážou úvěr splácet a platí pro ně přísnější pravidla než dřív. Jenže pokud někdo nemá licenci a centrální banka ani neví, že peníze půjčuje, těžko takového podnikavce může kontrolovat.

„To je velká neznámá a velká hrozba. Nejsou vůbec žádná pořádná čísla, kolik jsou zejména nízkopříjmové domácnosti zadluženy u nebankovních subjektů, případně u různých nelicencovaných vymahačů a podivných podnikatelů,“ upozorňuje ekonom.

„Problém je v tom, že tito nelicencovaní mají velmi krátké doby splatnosti, vysoké splátky, vysoké úroky a nevybíravé praktiky. To je určitě větší problém než to, že někdo má nějakou hypotéku,“ vysvětluje Radim Dohnal ze Saxo bank.

Z pohledu celé ekonomiky je podle něj zatím zadlužení domácností stále ještě v přijatelné výši, která celkovou stabilitu neohrožuje.

Jitka Hanžlová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme