Zadlužování českých domácností stále roste

Češi stále více žijí na dluh. Podle statistiky České národní banky vzrostlo zadlužení českých domácností jen během prvních čtyř měsíců tohoto roku téměř o 30 miliard korun V současné době tak dlužíme bankovním ústavům více než 331 miliard, to je více než 33 tisíce korun na osobu, včetně kojenců a důchodců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí banky GE Money Evy Chaloupkové si Češi půjčují stále více. Nejoblíbenější jsou půjčky kolem padesáti tisíc korun. "Jenom v dubnu letošního roku dosáhl objem uzavřených půjček výše 1 miliardy a 92 milionů korun, což je proti stejnému období loňského roku nárůst o 53 procenta."

I přes velký nárůst dluhů je prý zadluženost českých domácností ale velmi nízká - alespoň ve srovnání se starými zeměmi Evropské unie. Tvrdí to mluvčí Československé obchodní banky Milan Tománek.

"Nepozorujeme žádné zvláštní poruchy, kdy by docházelo k výpadkům splátek nebo dokonce k nesplácení vůbec. Na druhé straně jsme si vědomi určitého nebezpečí a určité lehkovážnosti u některých skupin obyvatelstva."

Banky se tak prý snaží svým klientům radit, kolik by si měli půjčit a na co, aby se předlužením nedostali do finančních problémů.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme