Zadlužování českých domácností stále roste

Češi stále více žijí na dluh. Podle statistiky České národní banky vzrostlo zadlužení českých domácností jen během prvních čtyř měsíců tohoto roku téměř o 30 miliard korun V současné době tak dlužíme bankovním ústavům více než 331 miliard, to je více než 33 tisíce korun na osobu, včetně kojenců a důchodců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí banky GE Money Evy Chaloupkové si Češi půjčují stále více. Nejoblíbenější jsou půjčky kolem padesáti tisíc korun. "Jenom v dubnu letošního roku dosáhl objem uzavřených půjček výše 1 miliardy a 92 milionů korun, což je proti stejnému období loňského roku nárůst o 53 procenta."

I přes velký nárůst dluhů je prý zadluženost českých domácností ale velmi nízká - alespoň ve srovnání se starými zeměmi Evropské unie. Tvrdí to mluvčí Československé obchodní banky Milan Tománek.

"Nepozorujeme žádné zvláštní poruchy, kdy by docházelo k výpadkům splátek nebo dokonce k nesplácení vůbec. Na druhé straně jsme si vědomi určitého nebezpečí a určité lehkovážnosti u některých skupin obyvatelstva."

Banky se tak prý snaží svým klientům radit, kolik by si měli půjčit a na co, aby se předlužením nedostali do finančních problémů.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme