Žádosti o důchod u pracovníků v zahraničí se zjednoduší

Rozšíření Evropské unie zjednoduší situaci našich občanů, kteří pracovali v cizině a budou žádat o důchod. Tvrdí to šéf správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr. Pokud tito lidé budou pracovat legálně a budou řádně pojištěni, správa sociálního zabezpeční započítá tuto práci do celkové sumy odpracovaných let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci | Foto: Jan Rosenauer

Zatím tomu tak není. "Jestliže jste 10 let pracoval ve Spolkové republice a 15 let v České republice, v obou zemích jste byl pojištěn, tak přesto vám nárok na důchod nevznikne, protože nesplníte základní podmínku 25 let pojištění. V okamžiku vstupu do Evropské unie pod hlavičkou koordinačních nařízení jste splnil v obou zemích podmínku pojištění." Důchod pak bude vyplácen z několika míst. Za práci v Česku od správy sociálního zabezpečení v korunách a také v eurech - v tomto případě z německé důchodové pokladny.

Zpracování jejich žádosti ale potrvá déle než u běžných - českých důchodů. "Náš odhad je, že se průměrná doba řízení o důchodové dávce bude pohybovat v měsících."

Důvodem je, že formulář musí potvrdit všechny země, kde žadatel o důchod pracoval. Navíc unie není připravena na elektronickou komunikaci, a tak spisy dopravují po celé Evropě kurýrní služby. Ti, kteří budou chtít svůj důchod posílat z Česka do ciziny však na tom budou lépe. "Kvůli tomu nemusíme vstupovat do Evropské unie, to už jde dneska. My dosíláme zhruba 30 tisíc důchodů do 55 destinací po celém světě, dokonce i na Nový Zéland."

Výplaty do zahraničí jsou České správou sociálního zabezpečení realizivány za podobných podmínek jako domácí důchody. Žádosti o ně jsou vyřizovány zhruba za měsíc.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme