Zahraniční obchod Česka v červenci skončil ve schodku 7,2 miliardy. Důvodem je i drahá ropa

Zahraniční obchod Česka vykázal v červenci schodek 7,2 miliardy korun, v meziročním srovnání tak byl jeho výsledek o 21,3 miliardy horší. Na bilanci se negativně podepsala zejména vyšší hodnota dovozu ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které zveřejnil v pondělí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepříznivě na výsledek zapůsobilo i prohloubení deficitu bilance se základními kovy, chemickými látkami a přípravky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Obchodní bilance skončila v červenci záporným výsledkem. Hlavní příčinou byl vysoký meziroční růst hodnoty dovozu, a to především v důsledku vyšší cenové hladiny u ropy a zemního plynu,“ uvedla k červencovým výsledkům obchodu Česka s cizinou šéfka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu Miluše Kavěnová.

Rozpočtová rada: Dosažení dluhové brzdy se posunulo z roku 2024 o dva až tři roky

Číst článek

„Nepříznivě zapůsobilo i prohloubení deficitu bilance se základními kovy, chemickými látkami a přípravky,“ doplnila.

Vývoz v prvním prázdninovém měsíci meziročně stoupl o 4,3 procenta na 299,8 miliardy korun a dovoz o 12,3 procenta na 307,1 miliardy. Letošní červenec měl o dva pracovní dny méně než loňský, podotkli statistici.

Schodek obchodování s ropou a zemním plynem, které nepříznivě ovlivnilo v červenci zahraniční obchod, byl podle Českého statistického úřadu meziročně vyšší o 6,8 miliardy korun.

Deficit bilance obchodu se základními kovy proti stejnému loňskému období vzrostl o 5,2 miliardy korun a s chemikáliemi o 2,4 miliardy. O 3,2 miliardy se pak snížil přebytek bilance obchodování s motorovými vozy a u elektrických zařízení se výsledek obchodu zhoršil přechodem z aktiva do pasiva o 2,4 miliardy.

Naopak příznivý vliv na konečný stav zahraničního obchodu mělo zejména obchodování s produkty souvisejícími s odpady, které vykázalo meziročně vyšší přebytek o 1,6 miliardy. U komodit ze skupiny elektřina, plyn a pára přebytek meziročně stoupl o 1,3 miliardy.

Největší pokles u Německa

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila v červenci přebytkem 44,2 miliardy korun, což je meziroční pokles o 5,4 miliardy. Největší pokles aktiva, o 3,2 miliardy, byl podle statistického úřadu zaznamenán v obchodě s Německem. S Nizozemskem kleslo o 1,6 miliardy a se Slovenskem o miliardu korun.

Schodek státního rozpočtu stoupl na 298 miliard korun. Příjmy meziročně narostly o stovky miliard

Číst článek

U obchodu s mimounijními státy meziročně vzrostl schodek o 15,7 miliardy korun na 49,5 miliardy.

Přechodem z aktiva do pasiva se o 5,8 miliardy korun zhoršil výsledek obchodu s Ruskem a o 2,4 miliardy s Tureckem. Deficit obchodu s Japonskem se prohloubil o 2,7 miliardy korun, doplnili statistici.

Český statistický úřad v pondělí zveřejnil i definitivní údaje o zahraničních obchodu za loňský rok. Podle nich bilance obchodování Česka se zahraničím skončila přebytkem 179,9 miliardy korun ve srovnání s 145,7 miliardy v roce 2019.

Předběžné údaje, které úřad zveřejnil v únoru, uváděly loňský přebytek téměř 190 miliard korun. Vývoz i dovoz se ale meziročně v roce 2020 snížily, podle konečných údajů vývoz klesl o 5,7 procenta na 3,483 bilionu korun a dovoz o 6,9 procenta na 3,303 bilionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme