Zahraniční obchod se znovu propadl

Zahraniční obchod klesá - po únorovém přebytku 3 miliardy 600 milionů skončil v březnu schodkem více než 4 a půl miliardy korun. Analytici schodek očekávali, ale tak třetinový. Nepříznivě se vyvíjel obchod se zpracovatelskými výrobky, hlavně se stroji a dopravními prostředky a s chemikáliemi. Naopak lepší byla podle statistiků bilance obchodu s primárními výrobky - zejména s neželeznými kovy, a také obchod s elektrickými zařízeními, přístroji a spotřebiči a průmyslovými stroji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Ekonomové přitom odhadovali schodek zahraničního obchodu ani ne poloviční. Podle makroekonoma VolksBank Vladimíra Pikory se i přes deficit jedná o druhý nejlepší výsledek březnového zahraničního obchodu od roku 1995. "Dnešní statistika přinesla pro ekonomy malé překvapení. Český zahraniční obchod totiž nereagoval na horší než očekávaný vývoj německé ekonomiky, odkud v poslední době přicházejí spíše horší než lepší zprávy. Export rostl o 18,4 procenta a import o 20, 4 procenta."

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme