Zahraniční obchod skončil loni poprvé přebytkem

Česká republika loni poprvé v historii vyvezla více zboží, než dovezla. Náš zahraniční obchod skončil přebytkem skoro 42 miliard korun, zatímco o rok dříve měl deficit přes 26 miliard korun, oznámil dnes Český statistický úřad. Obchodu se rekordně dařilo i na konci roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Loni exportéři vyvezli zboží za 1,871 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 8,6 procenta. Celkový dovoz činil 1,830 bilionu korun a byl meziročně o 4,6 procenta vyšší.

Podle hlavního ekonoma Reiffeisenbank Pavla Mertlíka táhne náš vývoz hlavně strojírenství. "Na prvém místě jsou to bezesporu exporty v rámci automobilového průmyslu a elektrotechniky. To jsou segmenty, které se dlouhodobě vyvíjejí nejrychleji v české ekonomice. Vedle toho ale například v letošním roce se velmi pozitivně vyvíjí i bilance služeb," uvedl Mertlík.

V prosinci obchodní bilance skončila schodkem 3,9 miliardy korun po listopadovém přebytku 1,7 miliardy korun. Konec roku bývá tradičně spojen s deficitem, protože před vánoci k nám vrcholí dovoz spotřebního zboží. Přesto byl loni výsledek o šest miliard lepší výsledek než před rokem. Podle ČSÚ jde o nejnižší prosincový deficit v historii České republiky.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban očekává, že letos budeme vyvážet opět víc. "Protože máme velmi konkurenceschopné výrobky, kdy špičková kvalita je v dobrém poměru s cenou, tak si myslím, že přebytek zahraničního obchodu se může pohybovat mezi 70 až 80 miliardami korun," odhadl ministr. Dodal, že na český vývoz mají pozitivní vliv i zahraniční investice.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme