Zahraniční obchod skončil se čtyřmiliardovým přebytkem

Zahraniční obchod skončil v září s přebytkem čtyři miliardy korun. Je to o více než jeden a půl miliardy lepší výsledek než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde o nejvyšší zářijové aktivum v historii České republiky. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

Obchodní bilance se tak po srpnovém propadu opět dostala do černých čísel, výsledek ale zaostal za očekáváním ekonomů, kteří odhadovali přebytek více než sedm a půl miliardy korun. Podle hlavního ekonoma Volks Bank Vladimíra Pikory dnešní statistika potvrdila zdravý trend českého zahraničního obchodu.

Podle něho za meziročním nárůstem přebytku zahraničního obchodu stály v září podobně jako v předešlých měsících hlavně stroje a dopravní prostředky. "Zde se projevil boom v českém automobilovém průmyslu, protože přebytek v obchodě se silničními vozy činil 4,2 miliardy korun. Naopak dovozy rostly hlavně kvůli drahé ropě a plynu. Jejich cena v průběhu září vyletěla na historické rekordy," dodal ekonom.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme