Zahraniční obchod skončil se čtyřmiliardovým přebytkem

Zahraniční obchod skončil v září s přebytkem čtyři miliardy korun. Je to o více než jeden a půl miliardy lepší výsledek než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde o nejvyšší zářijové aktivum v historii České republiky. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

Obchodní bilance se tak po srpnovém propadu opět dostala do černých čísel, výsledek ale zaostal za očekáváním ekonomů, kteří odhadovali přebytek více než sedm a půl miliardy korun. Podle hlavního ekonoma Volks Bank Vladimíra Pikory dnešní statistika potvrdila zdravý trend českého zahraničního obchodu.

Podle něho za meziročním nárůstem přebytku zahraničního obchodu stály v září podobně jako v předešlých měsících hlavně stroje a dopravní prostředky. "Zde se projevil boom v českém automobilovém průmyslu, protože přebytek v obchodě se silničními vozy činil 4,2 miliardy korun. Naopak dovozy rostly hlavně kvůli drahé ropě a plynu. Jejich cena v průběhu září vyletěla na historické rekordy," dodal ekonom.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme