Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 1,2 miliardy

Zahraniční obchod v červenci nepříjemně překvapil. Místo očekávaného přebytku skončil nakonec schodkem ve výši 1,2 miliardy korun, což představuje meziroční zvýšení deficitu o půl miliardy. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla se ale nejedná o žádné razantní zhoršení, které by naznačovalo začínající problémy našich exportérů.

"Zahraniční obchod je o prázdninách pravidelně v minusu, čili obchodní bilance je v deficitu. Jde o to, že se dováží hodně materiálu, surovin a potravin, obchody se předzásobují, naopak export je utlumen," vysvětlil Michl.

"Do budoucna čekáme, že do přebytku se obchodní bilance vrátí znovu na podzim v září, říjnu a listopadu a celkově za letošní rok bude v plusu 45 miliard korun," dodal analytik. Za prvních sedm měsíců vykázala obchodní bilance přebytek 36 miliard korun, tedy o 0,6 miliardy korun méně než před rokem.

ČSÚ také oznámil, že zpřesnil výsledky zahraničního obchodu za loňský rok. Podle definitivních výsledků skončila obchodní bilance v loňském roce přebytkem 38,6 miliardy korun, což je o 0,9 miliardy méně ve srovnání s původním údajem.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme