Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem šest miliard

Zahraniční obchod České republiky vykázal v květnu přebytek šest miliard korun. To je podle statistiků nejlepší květnový výsledek v historii. Nejvíce se dařilo exportérům výpočetní techniky a silničních vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny a eura

Koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

V celkovém vyjádření sice objemy dovozů i vývozů v květnu poklesly, přesto je podle analytika Vladimíra Pikory z VolksBank CZ současný vývoj zahraničního obchodu pro naši ekonomiku dobrým znamením.

"Po mnoha letech se zdá, že se snižuje dovozní náročnost české ekonomiky. Zatímco exporty poklesly o 1,1 procenta, importy poklesly o více než čtyři procenta. To naznačuje, že stále více využívá domácích zdrojů a zároveň roste i podíl přidané hodnoty výrobků v České republice vyrobených," řekl Pikora.

Bilance se v meziročním srovnání zlepšila zejména v obchodě se stroji a dopravními prostředky, polotovary a materiály, chemickými výrobky a průmyslovým spotřebním zbožím. Prohloubil se naopak deficit obchodu s minerálními palivy o 2,4 miliardy a potravinami a živými zvířaty o 1,4 miliardy.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme