Zahraničnímu obchodu se daří

Našemu zahraničnímu obchodu se znovu začalo dařit. Po devítimiliardovém schodku z konce loňského roku začátkem letošního roku vývoz převážil nad dovozem o více než 3 milardy korun, oznámil statistický úřad. Analytici ale očekávali lednový přebytek o něco vyšší. Zlepšil se především obchod se stroji a automobily, snížil se dovoz potravin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní špička | Foto: Jan Rosenauer

Oproti loňskému roku to představuje zlepšení o 3,3 miliardy korun a stále platí, že naším největším odběratelem jsou státy Evropské unie, konkrétně Německo. Co konkrétně pomohlo zahraničnímu obchodu už poví mluvčí statistického úřadu Ladislav Pištora. Hlavní pozitivní výsledky jsme dosáhli v odvětví strojů a dopravních prostředků. Především se jedná o vývoz automobilů, autopříslušenství, dále je to vývoz v dalších položkách jako jsou počítače, televizní obrazovky, televizní přijímače, telekomunikační zařízení a tak podobně."

Bilanci by napříště mohla vylepšit i nová kolínská automobilka, protože většina automobilů bude určena pro zahraniční trhy.

Markéta Kaclová, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme