Zahraničnímu obchodu se dařilo nejlépe za deset let

Český zahraniční obchod dosáhl v říjnu nejlepší bilance za posledních deset let. Skončil schodkem 4,1 miliardy korun. Proti září si ale podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu naše obchodování s cizinou pohoršilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Statistici upozorňují na zpomalení tempa růstu vývozu i dovozu. Export se meziročně zvýšil o 16,6 procenta, což bylo nejnižší tempo od ledna. Dovoz byl o 15,1 procenta vyšší než před rokem, a vykázal tak nejnižší tempo růstu od února.

Firmám se dařilo zejména v obchodu se státy Evropské unie. Firmy vyvezly o 17,1 miliardy korun více zboží do EU, než se podařilo z evropských států dovézt do Česka. Přebytek se tak zlepšil o 1,5 miliardy korun. Se státy mimo unii ale měla vzájemná bilance deficit 21,2 miliardy korun.

Za deset měsíců dosáhl schodek obchodní bilance 18,3 miliardy korun a byl meziročně o 23,2 miliardy korun nižší. Analytici očekávají za celý letošní rok schodek obchodu mezi 40 a 45 miliardami korun, zatímco loni byl 70 miliard korun.

"Je jasné, že schodek za celý rok bude nižší než 50 miliard a dosáhne nejlepšího výsledku od roku 1994. Zahraniční výměnu by navíc v příštím roce měly podpořit i vývozy automobilky TPCA a bilance zahraničního obchodu bude možná poprvé v novodobé historii České republiky vyrovnaná," odhadl Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Company.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme