Zahraničnímu obchodu se v únoru dařilo nejlépe za 11 let

Český zahraniční obchod je na cestě dosáhnout nejlepšího výsledku v historii. Únorový výsledek byl nejlepší za posledních 11 let, když dosáhl přebytku 5,2 miliardy korun. Podle ekonomů za tím stojí hlavně vstup České republiky do Evropské unie a odbourání překážek v obchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové se v poslední době z České republiky stává exportně orientovaná ekonomika.

"Do rozvinutých zemí Česká republika vyváží hlavně zboží s vysokou přidanou hodnotou. Z nerozvinutých naopak dovážíme hlavně suroviny," uvedla Šichtařová.

Podle hlavního ekonoma společnosti Wood and Company Tomáše Pilaře je negativním faktorem snížení dovozu zboží investičního charakteru. To prý nasvědčuje tomu, že firmy již tolik neinvestují do svého rozvoje.

Experti upozorňují i na výrazné zpomalení tempa růstu vývozu a dovozu. Vývoz se zvýšil meziročně o necelých 10 procent, zatímco ještě v lednu rostl o celých 30 procent. Podle Pilaře by mohl zahraniční obchod skončit tento rok s mírným schodkem 15 miliard korun.

"Začíná se projevovat růst dovozu spotřebního zboží, který souvisí s oživením domácí spotřeby a růstem reálných mezd českých spotřebitelů. Zmíněné negativní vlivy pomůže vyvážit vývoz kolínské automobilky TPCA," domnívá se Pilař.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme