Zájem o diamanty stále stoupá. Češi za ně každoročně utratí miliardy korun

Šperky patří k lidem od nepaměti. A jsou zajímavé a lákavé stále. Ať už jako dárek nebo výhodná investice. Třeba zájem o diamanty každým rokem stoupá. Češi za ně každoročně utratí miliardy korun. Kromě nákupu tradičních šperků roste i obliba investičních diamantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant Blue Moon, který se ve Švýcarsku vydražil v přepočtu za 1,21 miliardy korun | Zdroj: Reuters

„Co se týče ceny, každý kámen má své parametry. Třeba u smaragdu je to tvar, barva, velikost a čistota. Nejdražší jsou diamanty, barevné diamanty. Pak je druhá skupina rubín, safír, smaragd. Do skupiny pod tím patří tanzanity,“ vysvětluje Alojz Ryšavý, majitel firmy ALO diamonds, jednoho z největších tuzemských výrobců šperků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve zlatnických dílnách jednoho z největších českých výrobců šperků natáčela Jitka Hanžlová

Drahé kameny firma často dováží přímo ze zemí jejich původu. „Rubíny dovážíme z Barmy, tanzanity z Tanzánie, diamanty většinou z Austrálie, Ruska nebo Jihoafrické republiky,“ uvádí Ryšavý a pokračuje:

„Speciální tvary ovšem kupujeme již vybroušené. Nespeciální tvary si necháváme vybrousit sami. Na základě vybroušeného kamene certifikujeme u mezinárodních organizací.“

Nejlepší brusiči jsou podle Ryšavého v současnosti v Indii, Belgii a Izraeli.

Podle kvalifikovaných odhadů jen loni vytěžily doly po celém světě 127 milionů karátů, tedy více než 25 tun přírodních diamantů. Z toho přes 70 procent našlo uplatnění v průmyslu a ve vědě. Šperkaři využili jen 30 procent produkce. Jen málo diamantů je totiž esteticky dokonalými kameny.

Diamant | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme