Zájem o letní brigády roste, nabídek je oproti loňsku méně

V těchto týdnech vrcholí poptávka po letních brigádnících. Podle agentur je ale brigádnických pracovních pozic stále méně, proti loňsku o šest procent. Nejvíce nabídek je podle údajů portálů v Praze, následuje Jihomoravský kraj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti pracují na realizaci zahrádkářského parku u ulice Hansastraße v Drážďanech

Studenti pracují na realizaci zahrádkářského parku u ulice Hansastraße v Drážďanech | Foto: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

Letních brigád je letos méně, než bylo loni ve stejné době. Řekl na Rádiu Česko Tomáš Ervín Dombrovský z portálu Jobs.cz. „Je tam zhruba pokles o šest až sedm procent. A zájemců o brigádu je násobně více, než je vystavených pozic. Na našem portále jich bylo během května 6,5 tisíce,“ doplnil.

Připomněl, že ten, kdo shání brigádu, by si měl pospíšit. Brigádnických pozic je podle něj nyní v nabídce nejvíce, postupně ale jejich počet klesá. V červenci navíc nastoupí lidé, kteří dokončí třeba střední školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídek na letní brigády ubývá. Hostem Rádia Česko byl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která je provozovatelem portálů Jobs.cz a Práce.cz

„Tady je ale jednoznačný rozdíl v nutnosti reagovat rychle. Nabídka klasických míst je na portále třeba měsíce, protože firmy hledají toho nejlepšího. U brigád pozice stahují třeba po dvou hodinách od vystavení,“ uvedl.

Nejvíce brigádnických pozic v nabídkách na online portálech je podle Dombrovského v oblasti služeb nebo prodeje a obchodu. „Velmi oblíbené pozice jsou před létem v marketingu. Jde o různé promo akce, účast na festivalech, kde se rozdávají různé letáky. Dlouhodobě je stále v kurzu také administrativa. Třeba v Praze je pozic v administrativě teď i celý rok zdaleka nejvíce,“ přiblížil.

Největší počet brigád, což jsou manuální a řemeslné práce, se podle Dombrovského domlouvá spíše ústně a více v regionech než v Praze. „Ty třeba ani na online portálech nenajdeme. My jich třeba teď evidujeme zhruba 5,5 procenta ze všech brigádnických míst.“

Brigádníci si mohou přibližně vydělat za hodinu své práce od 60 do 90 korun. „Brigádníci by chtěli mezi 100 až 150 korunami na hodinu, realita je ale jinde. V Praze se průměrná odměna pohybuje zhruba kolem 90 korun, spíše méně. V regionech je to ještě výrazně nižší, zhruba 60 až 70 korun za hodinu,“ upřesnil.

Lépe placení brigádníci se podnikům prodraží

Možnost najít letní brigádu zhoršuje studentům i změna zákoníku práce. Zejména brigádu lépe placenou. Pokud by si totiž vydělali více než 10 tisíc korun hrubého měsíčně, musí odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Tím se mimo jiné zvyšují náklady zaměstnavatele. I proto je v nabídce méně brigádních míst.

Personální ředitelka personální agentury Adecco Barbora Kroupová připomněla, že došlo ke změně u dohody o provedení práce.

„Doposud nebyly zpoplatněny odvody na sociálním a zdravotním pojištění, nicméně od letošního roku máme tu změnu, že u dohod o provedení práce můžeme pracovat až na 300 hodin v kalendářním roce. Ale jakmile si zaměstnanec vydělá 10 tisíc korun měsíčně, musí odvádět sociální a zdravotní pojištění.“

Jitka Hanžlová, Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme