Zájem o nedobrovolné dražby zabavených nemovitostí roste

Počet nedobrovolných dražeb zabavených nemovitostí v Česku dál roste. Celkem by jich letos mělo být už přes tisíc. Kromě bank k nuceným aukcím domů a bytů po neplatičích začínají přistupovat i stavební spořitelny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukce. Ilustrační foto.

Aukce. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Zájemce na aukcích láká hlavně cena dražených realit, která může být i o desítky procent nižší než tržní. Třeba při nedávné dražbě rodinného domu v jednom středočeském městě s odhadní cenou 3 miliony a 200 tisíc korun, na které se sešlo málo zájemců, byla nemovitost vydražena na úrovni nejnižšího podání za cenu ještě nižší, než byla hodnota odhadní.

Počet lidí, kteří se dobrovolných i nedobrovolných dražeb účastní, ať už přímých zájemců nebo obchodníků s nemovitostmi, pomalu roste. Obchodní ředitel aukční síně Naxos Libor Nevšímal vysvětluje, že většina zájemců si dům či byt po neplatičích pořizuje jako investici a nikoli pro vlastní bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáše Medka o nedobrovolných aukcích

„Nedobrovolné dražby bývají v nadpoloviční většině případů komplikované nespoluprací uživatelů bytů, což bývají ve většině případů osoby totožné s dlužníkem,“ hodnotí situaci Libor Nevšímal.

Pokud tedy dlužník drží pozici ‚mrtvého brouka‘, nespolupracuje a neumožní prohlídky jak znalcům, tak zájemcům, lze tedy předpokládat, že budou i problémy s předáním nemovitosti uživateli.

Proto tato právně i fakticky komplikovaná kauza nemůže být atraktivní pro zájemce, kteří by si chtěli nemovitost koupit pro sebe a svoji rodinu a v dohledném časovém horizontu ji začít užívat.

V případě soudního sporu o vyklizení nemovitosti se tak nový majitel k vydraženému domu nemusí dostat i několik let.

V minulosti šly do dražeb hlavně nepříliš atraktivní domy a byty v horších lokalitách, v poslední době se však situace mění. A tak lze v nabídce aukčních síní najít i nemovitosti v Praze či jiných větších městech.

Narůstá totiž i počet případů, kdy si v době developerského boomu i velmi dobře finančně zajištění lidé nabrali poměrně velké množství hypoték a úvěrů na bydlení za účelem investice. Stalo se tak ovšem v době, kdy hodnoty nemovitostí byly na vrcholu. V současné době se tak často potýkají s obtížným zhodnocením této investice

Tomáš Medek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme