Zájem o nemovitosti ve velkých městech roste. Česko není výjimkou

Turbulence na finančních trzích vede stále více lidí k tomu, že investují do nemovitostí. Potvrzují to evropské statistiky za první pololetí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malostranské náměstí

Malostranské náměstí | Foto: Tomáš Adamec

Akciové trhy padají, nervozita na finančních trzích se stupňuje. Zájem o alternativní investice proto roste. Jednou z nich jsou nemovitosti. A jak potvrzují statistiky z prvního pololetí, právě ty jsou v Evropě opět v kurzu. Z průzkumu agentury Bloomberg přitom vyplývá, že experti vzhledem k pokračujícím bouřím na trzích čekají, že se budou kupovat i ve druhé polovině roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trhu s nemovitostmi mluvil ve Světě o deváté obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský

Zájem o nemovitosti v Londýně, Paříži stejně jako o bydlení ve velkých švýcarských a skandinávských městech podle analýzy společnosti Real Capital roste. Podobný trend i v Česku potvrdil ve Světě o deváté obchodního ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.

„Už v závěru roku 2010 to oživení bylo znát, a první polovina roku 2011 byla ještě silnější. V zásadě jsou to rozhodně nejvýraznější období od začátku krize, poloviny 2008.“

Investorům doporučil jedinečné nemovitosti v nejatraktivnějších lokalitách, které si z hlediska konkurence svou hodnotu podrží. „Lokality je jako je Malá Strana, Staré město, Hřebenky, Ořechovka v rámci Prahy. To jsou lokality, které se nerozšiřují a svou cenu si podrží.“

Višňovský také připomněl, že za poslední 3 roky klesly ceny nemovitostí v Praze v průměru o 20 procent. „Byl to trend pozvolný, předvídatelný a sledovatelný. Z hlediska rizika a předvídatelnosti tak nelze srovnávat akciový trh a trh s nemovitostmi.“

Za riskantnější označil investice do zahraničních nemovitostí - zejména těch v atraktivních lokalitách, jako je třeba španělské pobřeží. „Nemovitostí je tam spousta, jsou více méně spekulativní, pro rekreační účely a v této chvíli nikdo neví, jaká je jejich správná cena.“

Výnos se u nemovitostí podle něho drží stabilně kolem 5 procent. „Průběžně se mění podle toho, jak se daří získat nájemníky, jak se mění okolní podmínky, ceny energií atd.“

Peter Višňovský také vyjádřil přesvědčení, že největší pokles cen už nastal. „Slibovat růst cen by bylo velmi zajímavé, ale asi i laciné, takže uvidíme v příští polovině roku, jak to dopadne.“

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme