Základní nemocenskou by mohl vyplácet zaměstnavatel

Nemocenské dávky by v budoucnu mohl v prvních dvou až třech týdnech zdravotní neschopnosti vyplácet zaměstnavatel. Podle ministra práce Zdeňka Škromacha by mu stát zvýšené náklady kompenzoval snížením daní. Dávky by mohly být při kratší nemoci nižší a naopak proti dosavadní úpravě by mohla vzrůst nemocenská dlouhodobě nemocných lidí. Zákon o nemocenském pojištění by mohl začít platit od ledna 2005. Návrh zákona počítá i s tím, že za první tři dny nemoci by se nemocenská neproplácela vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena s dítětem | Foto: Jan Rosenauer

Narozdíl od nynějška by nemocenská měla být více diferencována podle výše platu. Nový zákon by měl platit za dva roky, tedy od roku 2005. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach si od něj slibuje, že bude k lidem spravedlivější, a hlavně že výrazně omezí masivní zneužívání nynějšího systému vyplácení nemocenských dávek. "V zásadě by tento systém neměl poškodit nebo omezit lidi, kteří jsou nemocní, kteří dodržují léčebný režim, na druhé straně je potřeba, aby tento systém určitým způsobem motivoval k tomu, aby nebyl zneužíván."

Nemocenskou by svým zaměstnancům v prvních třech týdnech vypláceli přímo zaměstnavatelé ze svého - nižší by kvůli tomu byly jejich odvody nemocenského pojištění. Firmy by současně měly i právo vyplatit svým pracovníkům za první tři týdny vyšší nemocenskou, než kolik bude činit minimální výměra, řekl k chystaným změnám ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Samozřejmě tam by bylo možné sjednat v kolektivní smlouvě i vyšší plnění než stanoví zákon."

Omezen by rovněž měl být okruh lékařů, kteří neschopenku budou mít právo vystavit. Jak ale zdůraznila Marta Ženíšková z Ministerstva práce a sociálních věcí, pro pacienty by to rozhodně nemělo znamenat komplikaci. "Takže nemusí se lidé obávat, že budou někde lítat a shánět neschopenku protože jeho lékař ošetřující neschopenku bude moci vystavit."

K novému způsobu vyplácení nemocenských dávek mají poměrně vážné výhrady odbory. Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů nesouhlasí hlavně s tím, aby za první tři dny nemoci zaměstnanci nedostávali nic, anebo téměř nic. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí odborové centrály Jana Kašparová, právě především o tom chce vedení odborů se zástupci vlády jednat na tripartitě počátkem příštího měsíce. "Rozhodně neplacené první tři dny nemocenské Českomoravská konfederace odborových svazů nepodpoří. Je zatím připravena diskutovat o hrazení prvních dnů nemoci zaměstnavatelem, ale samozřejmě s podmínkou snížení pojistného, které zaměstnavatel odvádí."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme