Drobné zásilky z čínských e-shopů už nebudou osvobozeny od DPH. Novela reaguje na předpisy EU

Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Novelu zákona o DPH podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Podle České pošty se DPH začne platit pravděpodobně od října. Schválená novela také prodlužuje možnost širších odpočtů na DPH pro Českou televizi a Český rozhlas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík ve čtvrtek uvedl, že změna zákona nabyde účinnosti následující den po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což podle něj pravděpodobně nastane 1. října.

Pátá výzva pro příští českou vládu: jak chtějí kandidující strany a hnutí řešit zadlužení státu?

Číst článek

Novela ruší osvobození od DPH při dovozu malých zásilek s hodnotou pod 22 eur, tedy asi 560 korun. Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a zároveň narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají.

Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu. Podle nich má kromě jiného od letošního roku skončit osvobození od DPH u zmíněných zásilek. Evropská směrnice sice začala platit k 1. červenci, ale DPH ze zásilek se dosud neuplatňovala, protože příslušná novela zákona o DPH nebyla schválena. Podnikatelé však už mohli některé novinky obsažené ve směrnici využívat.

Čínské e-shopy

Podle Luďka Procházky z celní společnosti Gerlach by si měli zákazníci před nákupem uvědomit, že celní poplatky a DPH mohou nakonec převýšit původní cenu zásilky. Týká se to podle něj hlavně drobného příslušenství k mobilům.

Čínská banka označila platby kryptoměnami za nezákonné. Cena bitcoinu okamžitě klesla

Číst článek

Novela přináší změnu, která se týká hlavně e-shopů zasílajících zboží do jiných členských států EU. Pokud objem jejich prodejů překročí 10 000 eur ročně, tedy asi 256 000 korun, nebudou se muset k placení daně registrovat zvlášť v každém státě, ale prostřednictvím režimu jednoho správního místa se e-shop zaregistruje pouze v tuzemsku. Zde bude odvádět DPH a finanční správa ji přepošle do ostatních členských států.

Tuzemské firmy mohou už od července využívat aplikaci daňové správy IOSS pro zjednodušení odvodu DPH v rámci EU. „České firmy, které dováží toto drobné zboží z Číny přímo konečným spotřebitelům například v Německu, již nebudou muset platit v zemi dovozu DPH separátně, ale v rámci IOSS jej zaplatí v Česku. Využívání IOSS je ale dobrovolné. V případě, že firma nebude registrovaná do IOSS, DPH bude podle nových pravidel většinou účtováno konečnému spotřebiteli,“ uvedl již dříve Petr Linx z daňového oddělení poradenské společnosti BDO.

Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v Česku stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme