Zákon o mobilní operátorech se podaří schválit, tvrdí Mládkův nástupce Havlíček

Jiří Havlíček z ČSSD bude novým ministrem průmyslu a obchodu. Do funkce ho navrhl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD za odvolaného spolustraníka Jana Mládka. Havlíček dosud v resortu působil jako náměstek. Během následujících měsíců jej čeká především řešení mobilních operátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým ministrem průmyslu a obchodu by měl být Jiří Havlíček. | Foto: ČTK

S Havlíčkovým jmenováním souhlasí i prezident Miloš Zeman. V televizi Barrandov, řekl, že je rád, že novým ministrem bude právě Havlíček. Zeman se s ním sejde příští týden a jmenovat by ho mohl o týden později.

Havlíčkův předchůdce skončil ve funkci kvůli drahým mobilním tarifům. Podle bývalého člena rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřeje Malého bude jedním z hlavních úkolů nového ministra prosadit zákon o elektronických komunikacích.

Existuje ještě prostor pro tento zákon?

Nepochybně dá a udělám pro to, pokud budu jmenován ministrem, maximum.

Máte nějaký konkrétní plán?

Plán je jednoznačně nastavený. První čtení tohoto zákona proběhne na začátku dubnové schůze Poslanecké sněmovny a přepokládám, že se podaří zkrátit lhůty na jeho projednání na dvacet dní. Doufám, že tato dohoda, která byla domluvena za účasti pana premiéra, bude dodržena ze strany představitelů poslaneckých klubů.

Je z vašeho pohledu možné víc usměrnit chování mobilních operátorů nebo je potřeba spoléhat spíše na zákazníky a chování trhu?

Trh nepochybně hraje roli, ale my věříme, že tato novela přispěje k tomu, že budou práva spotřebitelů posílena.

Ve vašem funkčním období možná skončí intervence České národní banky. Může změna kurzu vůči euru přinést nějaké problémy?

Myslím, že v tuto chvíli nemůže nikdo s jistotou říct, co změna kurzu, respektive opuštění kurzového závazku, přinese. Doufáme, že se situace uklidní a podpora exportu zůstane.

Nakolik se toto období může využít k tomu, aby se i české mzdy blížily k západním? Protože třeba v automobilce Škoda mají dělníci už skoro 40 tisíc korun, jinde se ale sotva blíží k průměrné mzdě. Porostou mzdy v průmyslu?

Já věřím, že ano. Zdá se, že ekonomika bude pokračovat ve svém růstu. Daří se i českému průmyslu, takže věřím, že s tím bude pokračovat i růst reálných mezd.

Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme