Zákon o prokazování původu majetku je v Senátu. Projde 'kontrola' nad 7 milionů?

Finanční správa se možná bude moct ptát na původ neevidovaného majetku nad 7 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona o prokazování původu majetku, o kterém ve středu budou rozhodovat senátoři. Hospodářský výbor horní komory doporučil normu schválit beze změny. Senátní ústavně-právní výbor se naopak na žádném stanovisku neshodl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát České republiky (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Podle předlohy by Finanční správa díky normě dostala pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než 7 milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej dodatečně zdanit a vyměřit i penále.

Výše penále má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku by hrozil podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Byl by možný i peněžitý trest.

Zákon už při projednávání ve Sněmovně kritizovala pravicová opozice. Podle ní jde pouze o šikanu poctivých lidí. „Vláda přímo vyzývá k udávání svých sousedů. Největší problémy budou mít ti poctiví, protože nepoctiví si přesunou majetky do offshoru,“ řekl předseda TOP09 Miroslav Kalousek.

„Budeme tím obtěžovat ty lidi, kteří k majetku přišli legálně, a takzvaně velkých ryb se to stejně nedotkne,“ řekl místopředseda dolní komory Petr Gazdík z TOP 09 a Starostů.

„Protože jenom já vím minimálně o 10 způsobech, jak velké peníze převést na zahraniční firmy, na firmy se sídly v daňových rájích a tak dále,“ dodal.

Šéf rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava z ČSSD ale odmítá výhrady, že bude normu možné snadno obcházet.

„Jestliže se už hned v začátku hovoří o tom, že se ten zákon dá obejít, pojďme se bavit o tom, jak tu normu vyprecizovat tak, aby k tomu docházelo minimálně. Samozřejmě všechno jde nějak obejít, ale věřím, že podmínky budou takové, že bude minimální vůle k tomu obcházet takovýto zákon,“ řekl.

Zastáncem zákona o prokazování původu majetku je prezident Miloš Zeman. Když loni v červnu začali poslanci normu projednávat, přišel ji do sněmovny podpořit.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme