Záměrné fámy jako beranidlo na trezory bank?

Fámy o tom, že vklady klientů některých peněžních ústavů jsou ohroženy, se už dva týdny šíří pomocí SMS zpráv. Neklid mezi lidmi přetrvává, i když centrální banka ubezpečila občany, že informace nejsou opodstatněné. Nejistotu podporují i problémy, do kterých se nedávno dostala Union Banka a Plzeňská banka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Viceguvernér České národní banky Luďek Niedermayer Radiožurnálu řekl, že banky se proti tomuto takzvanému elektronickému terorismu mohou jen velmi těžko bránit.

"Banky jsou jedny z těch institucí, které jsou nejvíce citlivé na to, aby neztratily důvěru, a proti fámám je bránit se velmi obtížné. Zároveň ale těch informací je tolik, že je třeba apelovat na zdravý rozum lidí, aby rozlišovali, které ty informace jsou hodny zřetele a které zcela absurdní," zdůraznil Niedermayer.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Niedrmayer: Obrana proti fámám je velmi těžká

Anonymní SMS zprávy o ohrožených vkladech klientů některých peněžních ústavů se přitom už dva týdny šíři především v západních Čechách, v Karlovarském a Plzeňském kraji. A neklid mezi lidmi přetrvává, i když se je centrální banka snaží uklidnit.

Niedermayer odmítá, že by mohl být za fámami i konkurenční boj. "Jakýkoli bankéř, který by jen uvažoval o tom, že by vytvořil fámu o tom, že se nedaří jeho konkurentu by byl blázen. Všechny banky jsou na stejné lodi a bojují o důvěru. Bankovní asociace se nad tím problémem zamýšlí a chce reagovat".

Centrální banka se domnívá, že fámy vyvolala situace v Union bance a Plzeňské bance. Mluvčí ČNB Alice Frišaufová ale ujišťuje, že problémy těchto dvou finančních ústavů jsou specifické a v žádném případě neovlivní stabilitu celého bankovního sektoru. "Rozšiřované fámy jsou neopodstatněné, a proto se Česká národní banka domnívá, že by se mohlo jednat o šíření poplašné zprávy."

Člen představenstva jedné z napadených bank - ČSOB - Vladimír Staňura záměrné šíření těchto zpráv považuje za elektronický terorismus. "Fáma není problémem banky, to je elektronický terorismus, který postihl celý bankovní sektor. Monitorujeme situaci, za středu se nám zvýšily vklady o 300 milionů. Je pravda, že v některých regionech dochází k výběrům, ale ten provoz je zcela normální a standardní."

Zvýšený výběr ale pokračuje. Už druhý den ho zaznamenávají pracovníci poboček Československé obchodní banky v Liberci a Jablonci nad Nisou. Vybírají hlavně drobní střadatelé, kteří tak reagují na fámy a také anonymní SMS zprávy o ohrožených vkladech. Panice zatím méně podléhají podnikatelé, kteří mají většinou více informací než drobní klienti.

ČSOB podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Stejný krok už učinila i Česká bankovní asociace.

Milan Kopp, Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme