Zaměstnanci v Česku mají nízké platy, přesto jsou drazí. Kvůli nemzdovým nákladům

V České republice jsou jedny z nejvyšších nemzdových nákladů v Evropské unii a nejvyšší z postkomunistických zemí. Platy zaměstnancům ale patří v unii naopak k nejnižším. Vyplývá to z údajů Evropského statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Platy jsou malé, ale náklady na zaměstnance vysoké. Je to vlivem toho, kolik zaměstnavatel platí na takzvaných nemzdových nákladech, což jsou hlavně odvody na sociální a zdravotní pojištění.

V České republice je právě podíl těchto nemzdových nákladů na celkové ceně pracovní síly 27 procent. Což je víc, než je průměr všech evropských zemí. Ten je 23,7 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Relaci mezi mzdou a nemzdovými náklady v Evropě rozebrala Jitka Hanžlová

Více musí firmy odvádět už jen ve Francii, Švédsku, Belgii, Itálii a v Litvě. Nejnižší podíl odvodů je na Maltě - 8 procent. V Dánsku je to 12 procent, v Lucembursku 13 a v Irsku 14 procent.

I v takových zemích jako je Německo, Rakousko nebo Británii odvádějí podniky státu za své zaměstnance méně než u nás. Měřeno podílem na celkové ceně pracovní síly.

Ekonom CERGE-EI Daniel Münich připomíná, že pojistné odvody mají negativní dopad na trh práce, především na motivaci zaměstnanců.

„Týkají se především lidí s nízkými příjmy, protože pojistné odvody odvádí každý z každé koruny, i ti nízkopříjmoví a nízkovzdělaní, a to je reálně problém České republiky, že má relativně nízké motivace k práci těch nízkopříjmových. Evropská unie nám dlouhodobě doporučuje, abych snížili tuto zátěž a naopak ji přenesli do majetkových daní,“ říká.

Platy zaměstnanců v Česku s okolím neobstojí

Eurostat poměřoval i platy zaměstnanců - tam jsme ale skončili až ve spodní polovině tabulky. Takzvané jednotkové náklady práce jsou u nás v přepočtu kolem 10,5 eura na hodinu, zatímco průměr celé sedmadvacítky byl podle Eurostatu 23,5 eura.

Jsme devátí od konce s nejlevnějšími hodinovými náklady. Za námi jsou postkomunistické země s výjimkou Slovinska; tam přijde hodinová práce zaměstnavatele na téměř 15 eur. Naopak mezi země s nejdražší pracovní silou v Evropě patří Švédsko s 39 euro na hodinu, Dánsko s 38 a Belgie s 37 euro na hodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jsou u nás pojistné odvody tak vysoké, vysvětloval ve Stalo se dnes Radiožurnálu ekonom Daniel Münich

Ovšem v Dánsku z toho sociální odvody ubírají jen 12 procent, zatímco u nás zmíněných 27 procent. To znamená, že i když lidé berou jedny z nejmenších platů v Evropské unii, pro své zaměstnavatele jsou stále dost drazí, nákladní.

Podle Münicha tak Česko pomalu přichází o konkurenční výhodu. „A mám obavu, že to nekompenzujeme výrazně se zlepšující kvalitou institucionálního prostředí. Naopak bych řekl, že v posledních letech jsme si kvůli destabilizaci daňového systému zhoršili pozici i v jiných oblastech,“ podotkl ekonom.

A existuje ještě jedno zajímavé srovnání. Vydala ho před časem mezinárodní poradenská síť UHY. A z něj vyplývá, že z deseti států světa, které zatěžují podniky nejvyššími odvody za zaměstnance, je sedm států z Evropy.

Česká republika skončila na pátém místě. Nejvyšší odvody chce za zaměstnance po firmách Brazílie. Ovšem nevybere nejvíc, protože tam neuvěřitelně masivně bují černý trh a zaměstnávání na černo - a tedy bez odvodů.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme