Zaměstnavatelé požadují rychlejší přijímání Ukrajinců. Kvóta pro uchazeče na letošní rok je vyčerpaná

Zástupci zaměstnavatelů vyzvali vládu, aby ulehčila zaměstnávání pracovníku z Ukrajiny. Program na rychlejší vyřizování víz podle nich v praxi nefunguje a kvóta pro uchazeče na letošní rok je vyčerpaná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dílna CNC | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Víc než půl roku si podle zaměstnavatelů počká ukrajinský uchazeč o práci, než si ho vůbec česká strana pozve na pohovor na ambasádě. Vládní projekt měl přitom firmám pomoct rychle získat chybějící zaměstnance.

Zaměstnavatelé proto požadují navýšit personál na velvyslanectví ve Lvově a azylovém odboru ministerstva vnitra. Potom by podle nich bylo možné uspokojit potřebu firem a navýšit roční kvótu 3800 žadatelů na víc než dvojnásobek.

S tím ale nesouhlasí odbory, které tvrdí, že zaměstnavatelé by mohli najít pracovníky i v Česku, kdyby jim nabídli lepší platy. Vláda bude o požadavku firem rozhodovat ve středu.

Už v roce 2015 spustila vláda dva podpůrné projekty, díky kterým najdou uplatnění vysoce kvalifikovaní lidé z Ukrajiny. Tyto vládní projekty mají Ukrajincům ušetřit hlavně čas při vyřizování potřebných dokladů k práci a k pobytu. V České republice by mohlo najít zaměstnání až pět tisíc lidí z této východoevropské země.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme