Záporný úrok německých bondů investory neodrazuje. Volí jistotu

Pro Řeky nebo Italy se stala výše úroků z jejich dluhopisů doslova noční můrou. Investoři požadují stále víc peněz za to, aby nakoupili státní dluhy těchto zemí. A to pak Řecko či Itálii sráží na pokraj státního bankrotu. Němci jsou na tom ale přesně opačně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhopisy

Dluhopisy | Foto: Comstock Images

Investoři Němcům dokonce zaplatili za to, aby si jejich dluhopisy vůbec mohli koupit. Svědčí to nejen o německé síle, ale i o obrovských problémech, kterým teď eurozóna čelí.

„Němci prodali v aukci 6měsíční dluhopisy a investoři jim za privilegium, že si německé dluhopisy mohli koupit, 0,1 procenta,“ připomněl v Ozvěnách dne redaktor Ondřej Houska. „Za půl roku, až budou dluhopisy splácet, tedy nebudou platit žádný úrok a ještě budou inkasovat peníze. To je samozřejmě u tak velké země bezprecedentní situace.“

Podle Housky to svědčí o obrovské nejistotě na trhu. „Investoři jsou ochotní zaplatit za jistotu, než aby standardně kupovali dluhopisy jiných zemí s rizikem, že o své peníze přijdou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O německých dluhopisech a evropské úvěrové krizi mluvil v Ozvěnách dne Ondřej Houska

„Investoři, kteří mají peníze se bojí půjčovat, banky navzájem se bojí půjčovat, a to povede k tomu, čemu se říká anglicky credit crunch – zamrznutí úvěrování. Znamená to, že i běžné podniky se nebudou moci dostat k penězům – to může vést k poklesu ekonomiky.“

Evropa teď na krizi reaguje snahou přitvrdit pravidla proti zadlužování a plánem na půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu; Česko se zatím ani k jednomu kroku nepřipojilo.

„Podepsat smlouvu, která zajistí tvrdá pravidla pro hospodaření a sankce za jejich porušování, to je boj s příští krizí, nijak neřeší krizi současnou,“ upozornil Houska. „Druhá věc - půjčka MMF, také nestačí, protože objem, který chce EU poskytnout fondu, nestačí k pokrytí závazků Itálie a Španělska.“

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme