Zásilkovna shání nového investora. Podle odhadů by mohlo jít o obchod za miliardy korun

Společnost Packeta, která vlastní logistickou firmu Zásilkovna, je na prodej. Shodli se na tom akcionáři Packety. Největší, téměř poloviční podíl ve firmě drží manželé Simona a Jaromír Kijonkovi, kteří jsou připraveni vlastnickou strukturu opustit. Napsaly to v pátek Hospodářské noviny. Packeta by se mohla prodat za vyšší jednotky miliard korun, transakce by v nejoptimističtější variantě mohla být hotová ke konci letošního roku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásilkovna

Společnost Packeta, která vlastní Zásilkovnu, měla za uplynulý rok obrat 6,1 miliardy korun | Foto: Petr Švancara | Zdroj: ČTK

Packeta v prohlášení pro Hospodářské noviny uvedla, že se „rozhodla využít dlouhodobě vysokého zájmu investorů a zjistit podmínky, za kterých by mohla využít jejich finanční prostředky a know-how k dalšímu růstu a posílení své tržní pozice“. Informace potvrdila i Kijonková.

Jsou úspěšné, bohaté a je jich stále víc. Pomalu přibývá podnikatelek a žen ve vedoucích pozicích

Číst článek

„V současné době probíhají přípravy k oslovení vybraných investorů. Detaily zatím nebudeme více komentovat a ani výsledky nelze v této chvíli jakkoliv předjímat,“ uvedla. Prodejní proces řídí podle deníku společnosti Corpin a Redbaenk, které působí v korporátním a finančním poradenství, fúzích a akvizicích.

Podobný proces v posledních letech uskutečnila řada dalších českých technologických firem. Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala se ale v letošním roce tento podnik prodává o dost hůře než v roce 2021, kdy na poslední chvíli čeští investoři prodali Mall.cz.

„Letos má e-commerce i maloobchod o dost horší výhled, úrokové sazby jsou výrazně vyšší, existuje riziko růstu daní. Nedokážu si představit, že kupující zaplatí více než jednonásobek tržeb nebo osmnáctinásobek zisku, tedy kupní cenu čekám v pásmu tři až šest miliard Kč,“ řekl Dohnal.

Vlastnická struktura

Manželé Kijonkovi drží v Packetě 48,6 procenta, svůj podíl loni zvýšili o dvě procenta díky penězům od slovenského miliardáře Martina Kúšika. Téměř 21 procent v Packetě patří e-shopu s parfémy a kosmetikou Notino.

Síť samoobslužných výdejních boxů se rozroste na trojnásobek. Města řeší, zda je zpoplatní

Číst článek

Desetiprocentní podíly mají bývalý klíčový programátor Zásilkovny Lukáš Bílek a jindřichohradecký podnikatel Martin Kukačka, který jej dostal výměnou za zapojení svého e-shopu a hostingové služby. Podobným způsobem se před lety ke svému čtyřprocentnímu podílu dostal i dodavatel Štěpán Chytka. Malý podíl v současné struktuře patří také jednateli firmy Petru Vytiskovi.

Packeta si dosud financovala svůj rozvoj a expanzi z vlastních finančních zdrojů, v dubnu letošního roku získala financování ve výši jedné miliardy korun od konsorcia tří bank.

Skupina Packeta dlouhodobě vykazuje provozní i čistý zisk, obrat v roce 2022 zvýšila o 23 procent na 6,1 miliardy korun. Počet přepravených zásilek loni vzrostl o čtvrtinu na téměř 90 milionů. Na konci loňska měla skupina Packeta více než 15 000 výdejních míst ve čtyřech zemích. Udržet dvojciferný růst tržeb plánuje Packeta také v dalších letech.

Objem investic Packety v loňském roce činil 1,2 miliardy korun. Výrazně zvýšila počet Z-Boxů na 6200. Na podzim spustila druhé robotické depo v Rudné, každá druhá zásilka se tak nyní třídí roboticky. Denně dokáže Packeta zpracovat až 1,5 milionu zásilek. Pro skupinu pracuje víc než 2000 lidí včetně brigádníků a externistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme