Zastupitelé: Brno odstoupí od smlouvy s Flextronicsem

Odstoupení od smlouvy na prodej pozemků firmě Flextronics za symbolickou jednu korunu a závazek pro radní, aby pravidelně informovali o dalším vývoji v průmyslové zóně Černovická terasa - takový je výsledek mimořádného zasedání brněnských zastupitelů, kteří o odchodu této nadnárodní společnosti z Brna jednali. Největší zdejší investor totiž oznámil přesun výroby do Maďarska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmyslová zóna

Firma Flextronics od města získala pobídky v podobě nájemného za pozemky za jednu korunu a převod asi sedmi hektarů další půdy za stejnou cenu. Podmínkou bylo, že v továrně do roku 2005 najdou práci tři tisícovky lidí a dalších pět let se tento počet pracovních míst udrží. Flextronics ale zhruba před měsícem oznámil, že s výrobou v Brně končí a stěhuje ji do Maďarska. Podle primátora města Petra Duchoně to může znamenat ztrátu tisícovky pracovních míst.

V sále se hned od začátku dnešního jednání rozpoutala vášnivá diskuze. Koaliční zastupitelé nazývali společnost Flextronics neseriózní, opoziční naopak požadovali odstoupení všech radních. "Ve slušné demokratické společnosti by celá rada a pan primátor odstoupili, ale jak je vidět mají naprosto hroší kůži," prohlásil opoziční zastupitel Pavel Hála. Z přítomných 32 bylo pro odstoupení 30 zastupitelů, proti nehlasoval žádný. V usnesení se mluví o odstoupení od smlouvy z procesní opatrnosti.

Rezignaci primátor Petr Duchoň odmítá a jediné pochybení vidí v tom, že město nedokázalo odhadnout vývoj v elektrotechnickém průmyslu. "Že to má drastický dopas na město, o tom není pochyb. Takovéto riziko chybného odhadu vývoje v určitém segmentu průmyslu je tady vždycky a nemyslím si, že by závěr měl být v podobě rezignace mé, eventuelně ostatních členů rady,"hájil se primátor.

Brněnské zastupitelstvo bude věnovat výběru nového investora větší pozornost. Přesto podle Petra Duchoně není nikdy jisté, zda se podnikatelský záměr firmy stoprocentně podaří. "Pokusíme se o to, aby nový investor převzal současné zaměstnance firmy Flextronics. Pokud by se ovšem nepodařilo do konce roku, kdy má propouštění nastat, najít nového investora, přišlo by na řadu propouštění, přišlo by na řadu také hledání nových pracovních příležitostí,"nastínil Duchoň další záměry města.

Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme