Zatím neprodávejte, radí ministr zemědělcům

Zemědělce zřejmě čeká nejhorší úroda obilí za posledních 24 let. Podle ministerstva zemědělství bude oproti průměrné sklizni nižší o deset procent. Zemědělci ale paradoxně musí v době neúrody řešit i jiný problém - nízké ceny za potravinářskou pšenici. Ministr jim proto radí, aby zatím neprodávali a počkali na příznivější ceny. Spotřebitele pak uklidňuje, že bezprostřední nedostatek obilí nehrozí - domácí trh byl totiž v posledních letech v nadbytku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministra Jaroslava Palase je otázkou času, kdy Státní zemědělský intervenční fond vyhlásí intervenční nákup pšenice, který by měl její cenu na trhu znovu zvednout. Palas ale doufá, že v dohledné době ceny porostou i bez zásahu fondu. Zemědělcům proto doporučuje, aby teď potravinářskou pšenici neprodávali.

"Je také možné, aby zemědělci pšenici dodali, a neprodali, aby zůstala ve výkupních skladech a oni začali o její ceně jednat později. Já rozumím tomu, že zemědělci dluží za dodávky, někdy osiv, někdy chemie, ale je potřeba, aby v této chvíli vydrželi s nervy a počkali, až se cena pšenice pohne směrem nahoru, tak jak se pohnula v sousedních zemích."

Ministr zemědělství odhaduje, že letošní úroda obilovin poklesne na šest milionů tun. Kvůli suchu v posledních týdnech ale může být ještě o něco nižší. Přesto obavy z nedostatku obilí na trhu nejsou podle něj na místě.

"Ten pokles výnosů je zhruba o 10 procent, to ale neznamená, že by hrozil nedostatek obilovin a tedy suroviny na výrobu mouky. Roky předtím byly výrazně, výrazně přebytkové, takže z pohledu spotřeby je ta úroda ve standardu a v normálu," uklidňuje ministr občany.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme