Zavření Dolu Paskov má v rukou stát. Přispět musí miliardami, říká ředitel OKD

Důl Paskov u Frýdku-Místku skončí, pokud mu nepomůže stát. I když společnost OKD už delší dobu tvrdí, že tento důl je ztrátový a hrozí útlum, přesto je zpráva o jeho blížícím se zavření pro mnoho lidí velkým šokem. Přitom ještě chvíli před zveřejněním první informace o zavření dolu prošla Ostravou velká demonstrace havířů a dalších zaměstnanců ze všech šachet OKD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí

Těžba uhlí | Foto: www.okd.cz

„Vyhlásili jsme určitý program analýz ziskovosti provozu. Podle toho se firma bude muset přizpůsobit novým podmínkám, které budou panovat na trhu,“ vysvětlil generální ředitel OKD Ján Fabián, který od jara opakuje, že Důl Paskov je pro přežití firmy rekordním břemenem.

Co bude dál, to řeší také už delší dobu ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala: „Musíme spočítat, co se vyplatí. A do toho půjdeme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dolu Paskov hrozí po roce 2014 zavření. Proč a kdo tomu může zabránit? Zjišťoval redaktor Martin Knitl

Jenže v rychlosti zatím vede společnost NWR. Oznámila, že Paskov končí. A s tím například i práce pro horníka Martina. „Jako havíři kopeme, vyděláváme tuny. Peníze jsou mocná čarodějka.“ To ještě nic nevěděl a chystal se na demonstraci.

Petr Jonák z představenstva OKD slibuje, že firma bude hledat pro horníky z Paskova jinou práci. Jenže realita může být nakonec úplně jiná.

Důl Paskov leží přibližně 20 kilometrů jižně od Ostravy a produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V současnosti Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice.

„Nemůžeme to garantovat každému zaměstnanci. A naopak každý nebude chtít. Musíme nejdříve jednat s odbory,“ řekl Jonák.

Miliardy na Paskov

Dnes se bude zkratka OKD skloňovat na jednání vlády. Právě stát teď může ovlivnit, jestli nezaměstnanost na celém Ostravsku vyskočí do obávaných čísel. Těžba v Dole Paskov by se totiž mohla prodloužit do roku 2018. Pokud tedy stát přispěje čtyřmi až šesti miliardami korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci považuje za vážnou Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů

Firma OKD by důl v takovém případě nemusela po roce 2014 uzavřít. V České televizi to řekl generální ředitel OKD Ján Fabián: „Miliardy by měly být směrované do toho, aby Důl Paskov získal dlouhodobější životnost.“

„Teď je otázkou, aby nastalo to, co je zcela běžné v Evropě, že bude tzv. sociální těžba,“ řekl Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů Havířov v Ranním interview. „To znamená, jestli by stát v rámci Evropské unie mohl dotovat tuto těžbu, aby mohla pokračovat – čtyři pět let.“

Jedním z možných řešení je pomoc od státu, připustil ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala:

„Každá forma pomoci musí být schválená přes Brusel. To znamená, musí být akceptovaná jako přípustná forma státní pomoci. Samozřejmě, musíme to prozkoumat, včas přes ÚHOS záležitost projednat a uvidíme, jak se k tomu Evropská komise bude stavět.“

Situaci považuje za vážnou. „Je třeba ji řešit velice rychle.“

V Dolu Paskov totiž pracuje asi dva a půl tisíce zaměstnanců. Pokud stát nepřispěje na jeho provoz, hrozí, že přijdou o práci.

Polským horníkům propouštění nehrozí. Stát uhlí potřebuje

Číst článek

Důl Paskov | Foto: OKD

Martin Knitl, mkp, Matěj Skalický, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme