Zavření malých obchodů je jedna z největších nespravedlností, myslí si Prouza ze svazu obchodu

Přestože se spotřebitelé i podnikatelé snaží dívat vpřed s optimismem, některé provozovny už se na jaře znovu neotevřou, připomíná prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Propad příjmů obchodů z nepotravinářského sektoru bude kolem deseti dvanácti procent. Hůř na tom budou služby, protože to je sektor, který vláda zavírá nejraději. Propady tam jsou o třicet čtyřicet procent,“ říká Prouza.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatelé mohou být rádi, pokud existují, že pomoc na jaře přislíbená přichází nyní v podzimních měsících  ilustrační foto

Podnikatelé mohou být rádi, pokud existují, že pomoc na jaře přislíbená přichází nyní v podzimních měsících ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Některé sektory vláda úplně vynechala. Zavření malých obchodů je jedna z největších nespravedlností

Končí ale většinou opravdu jen ti, kteří už nemají jinou možnost, tvrdí Prouza. Jako jednu z největších nespravedlností protiepidemických opatření vnímá uzavření malých obchodů.„Všichni tři ministři zdravotnictví opakovaně potvrzovali, že nakupování není nebezpečné… Nikdy pro to nebyl žádný důvod.“

Pokud jde o pomoc podnikatelům prostřednictvím programů Antivirus nebo COVID, Prouza uznává, že pomůže každá koruna. Upozorňuje ale na to, že řada programů byla byrokraticky velmi složitá a měla spoustu výjimek: „Například na podporu nájemného nedosáhla asi polovina restaurací.“

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu má navíc pocit, že vláda některým sektorům pomáhala víc a některým méně. Najdou se podle něj i takové, které úplně vynechala.

Koho vláda ignoruje

S tím souhlasí Gabriela Schönbauerová, majitelka teplického pivovaru Monopol, která připomíná třeba bezprizorné dodavatele: „Vláda ignoruje obory napojené na gastronomii, hotelnictví a všeobecně na cestovní ruch.“

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu: Češi nechápou, proč si můžou koupit pušku, ale ne pastelky

Číst článek

Podle podnikatelky je přitom velmi jednoduché zjistit, koho se uzavření restaurací, hotelů a dalších zařízení dotkne. „Tahle vláda má mimořádný přehled o každé naší koruně, o každém dodavateli nad 10 tisíc korun… Může tedy snadno zjistit přímé dodavatele a jejich výpadky tržeb. To ale není v jejich zájmu.“

Prouza se přidává s kritikou planých slibů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten na jaře sliboval podpořit českou ekonomiku 1200 miliardami. „Doposud ale do ekonomiky nateklo jen 105 miliard, což je sotva deset procent.“

A pro podnikatele je koneckonců citlivá také stále otevřená otázka kurzarbeitu, o němž se politici už dlouho dohadují. „Pevně jsme doufali, že to bude od prvního ledna. V tuhle chvíli to ale nečekáme dřív než v březnu,“ uzavírá ekonom.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme