Zboží i služby znovu podraží, poslanci schválili zvýšení DPH na 15 a 21 procent
Lidé se zřejmě budou muset připravit na další zdražování. Vláda ve sněmovně prosadila zvýšení obou sazeb DPH – od příštího roku vzrostou na 15 a 21 procent. Lidé s příjmy nad 100 000 korun měsíčně také budou platit novou „solidární daň“ ve výši 7 procent. Tyto i další změny mají pomoci stabilizovat veřejné rozpočty a snížit růst zadlužování. Proti zvýšení DPH byla opozice a výhrady mají i někteří poslanci ODS.
Opatření je součástí úsporného balíčku, kterým chce kabinet udržet plánovaný schodek státního rozpočtu. Změny ještě musí posoudit senát, kde má většinu ČSSD, která však s návrhy nesouhlasí a zřejmě je dolní komoře vrátí. Vláda pak bude potřebovat ve sněmovně nejméně 101 hlasů, aby senátory přehlasovala.
Důvody nesouhlasu části ODS s navrženými změnami vysvětlil v Ozvěnách dne poslanec ODS Boris Šťastný
Opozice se obává se, že by vyšší DPH mohla zdražit potraviny a léky. „My se domníváme, že potraviny a léky už dost zdražily v minulých letech právě díky zvyšování DPH. A další zdražování potravin, léků a dalších sociálně citlivých položek včetně bydlení, dodávek tepla a další podporovat v žádném případě nebudeme,“ vysvětluje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Proti zvyšování daní podle vládního návrhu se staví i část ODS, která to vidí jako zrazení vlastního programu. Balíček zkritizoval například poslanec ODS Petr Tluchoř, kvůli závaznému hlasování ale návrh zákona podpořil.
„Myslím si, že opouštění myšlenky jedné sazby DPH, zavádění milionářské daně a trestání živnostníků je prostě chybou, kterou voliči ODS jistě neocení,“ zlobí se Tluchoř.
„Ministr Kalousek zakomponoval do celého balíčku několik věcí, které jsou zásadně proti programovým prioritám a dlouhodobému směřování občanských demokratů. Je to solidární přirážka, nazývaná milionářská daň, je to i omezování výdajových paušálů a další záležitosti,“ popisuje poslanec ODS Boris Štastný.
„Vedení nás zavázalo závazným hlasováním, což fakticky znamená, že buď se poslanec podřídí takovému hlasování, nebo se zásadním způsobem porušuje stranickou disciplínu a zásady klubu,“ vysvětlil Štastný, proč nakonec daňové změny podpořil, i když s nimi nesouhlasí.
Ministr financí však už dříve návrh hájil tím, že zvýšení daní je nastaveno citlivě a na všechny dopadá rovnoměrně. „My jsme si dávali mimořádný pozor, aby ta opatření byla rozložena na celou vrstvu obyvatelstva tak, aby se ani nepřivřely, ani nerozevřely nůžky současné míry rovnostářství v jednotlivých příjmových decilech,“ tvrdí Kalousek.
Změny se dotknou všech
Návrh počítá kromě zvýšení sazeb DPH i s dalšími změnami. Kdo vydělá víc než přibližně 100 000 korun měsíčně, bude z částky nad tento limit státu navíc odvádět 7 procent. Toto opatření, zvané „solidární daň“, má být podle vlády dočasné.
Poslanci zmírnili původní návrh na zrušení „zelené nafty“ pro zemědělce, z níž se zemědělcům vrací část spotřební daně. Zvýhodněná nafta skončí o rok později, než se plánovalo, pro rok 2013 bude vratka snížena ze 60 na 40 procent.
ÚSPORNÝ BALÍČEK:
• zvýšení DPH na 15 a 21 procent
• nová daň 7 procent při příjmu nad 100 000
• omezení výdajových paušálů živnostníků
• zvýšení daně z převodu nemovitostí ze 3 na 4 procenta
• snížení vratky daně pro zemědělce ze zelené nafty ze 60 na 40 procent
• příspěvek na bydlení získají jen ti, kteří dávají za bydlení nejméně 50 procent příjmu
Změnit se mají také pravidla pro přidělování dávek na bydlení. Na příspěvek mají nyní nárok lidé, kteří za bydlení vydají přes 30 procent (v Praze 35 procent) příjmu nad vládou stanovené náklady. Nově to budou jen ti, kteří za bydlení dávají nejméně polovinu svých příjmů.
Daň z převodu nemovitostí se má zvednout ze současných 3 na 4 procenta. Omezit se mají také výdajové paušály živnostníků. Například u příjmů lékařů, advokátů nebo z autorských práv na maximálně 800 000 korun.
Stejně jako při posledním zvyšování i tentokrát varují podnikatelé před dopady zvyšování DPH na podnikatelskou sféru. Například Hospodářská komora nepovažuje zvyšování sazeb za nutné a volá už teď po sjednocení daně na úrovni kolem 17 procent. To prý přinese státní pokladně dost peněz a na druhé straně to negativně neovlivní například stavebnictví a navazující služby, cestovní ruch, ubytování nebo potravinářství.
Analytik ČSOB Petr Dufek a prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek v Ozvěnách dne
Vyšší DPH má podle některých názorů za následek, že lidé přestávají v Česku nakupovat a raději jezdí do zahraničí nebo využívají zahraniční internetové obchody. To, že lidé kvůli zvyšujícím se daním začínají šetřit, už teď pociťují provozovatelé služeb. „Lidé začínají přemýšlet o tom, za co peníze utratí. První škrty, které přijdou, jsou v restauracích a v tom, že třeba vynechají nějakou dovolenou,“ potvrzuje prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Podle něj by měla vláda spíše více šetřit než zvedat daně. S tím souhlasí například i analytik ČSOB Petr Dufek. „V první řadě by měla vláda šetřit a pak teprve zvyšovat daně. To je můj základní přístup,“ zdůrazňuje.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) snížení zájmu připouští u zboží, které je zatížené vyšší sazbou, tedy například pohonné hmoty, alkohol a cigarety. U potravin s nižší sazbou DPH se ale pokles objemu nákupu podle něj nepotvrdil. Přesto domácnosti za první pololetí letošního roku snížily svou spotřebu asi o 70 miliard korun.