Zdeněk Tůma odchází z čela České národní banky
Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma ve své funkci končí. Dnes oznámil, že se k třicátému červnu 2010 vzdává svého mandátu. Svoji rezignaci předal prezidentovi Václavu Klausovi včera odpoledne.
Tůma měl původně ve funkci skončit po uplynutí jeho druhého šestiletého mandátu - a to 12. února příštího roku. V té době ale skončí mandát většiny členů bankovní rady.
O ohlášené rezignaci guvernéra ČNB mluvil ve Světě o třetí Rádia Česko analytik Raiffeisenbank Michal Brožka
Rada ČNB má sedm členů, až do února vydrží jen tři z nich, napříkald viceguvernér Mojmír Hampl. Ten před nedávnem vzbudil rozruch svou ostrou kritikou MMF. V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard obvinil fond, že finanční krizi ve východní Evropě přiživoval. Hledal prý ve střední Evropě nové pole působnosti. Jeho výroky řešili i premiér Jan Fischer, ministr financí Eduard Janota a guvernér ČNB Zdeněk Tůma.
Obdobné názory dlouhodobě zastává také prezident Václav Klaus, který rozhoduje o personálním složení centrální banky. Vznikly proto spekulace, že se Hampl svými ostrými výroky chtěl prezidentovi jako kandidát na guvernéra připomenout. Za dalšího favorita mají média dlouholetého prezidentova kancléře Jiřího Weigla.)
Překvapivé rozhodnutí
Komentáře v souvislosti s Tůmovým rozhodnutím většinou zdůrazňují, že centrální banka je bez problémů fungující institucí, takže významnější nestabilita z tohoto kroku nevyplývá. Nicméně nečekaný odchod guvernéra, který byl nedávno časopisem Global Finance zařazen mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa, v době krátce před parlamentními volbami - může krátkodobě zvýšit nejistotu a zhoršit vnímání České republiky navenek.
Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka si všiml další souvislosti s plánovaným odchodem guvernéra: „Vzhledem k tomu, že Zdeněk Tůma byl z hlediska otázky přijetí eura, řekl bych, neutrální a vzhledem k tomu, že guvernéra u nás jmenuje prezident, tak pak lze s jeho odchodem, respektive se jmenováním nového guvernéra, očekávat celkově příklon spíše k euroskepticismu, co se týče bankovní rady.
Tůmův krok zhodnotili v Ozvěnách den David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance a analytička Lidových novin Lenka Zlámalová
Pro centrální banku tak bude podle Tůmy lepší, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Rezignovat už k 30. červnu se prý rozhodl i proto, že momentálně Česká národní banka nečelí žádné kritické situaci.
Vysoko nastavená laťka
David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance v Ozvěnách dne označil argumenty Tůmy pro rezignaci za logické. „Můžeme se jen domnívat, co je skutečnou motivací. Myslím, že ČNB zvládla změny několika členů bankovní rady najednou a zřejmě by to zvládla i tentokrát, ale na vysvětlení je třeba se ptát pouze guvernéra.“
Analytička Lidových novin Lenka Zlámalová kroku Tůmy rozumí. „Myslím, že je to dobrý krok pro stabilitu ČNB, pro nástupce guvernéra i pro pana guvernéra samotného.“
Ohlášení rezignace Z. Tůmy se ve Stalo se dnes věnoval i ekonomický komentátor Jan Macháček
Marek ocenil práci Zdeňka Tůmy: „Jednoznačně dokázal ustát velmi dobře konfrontaci odborné práce v centrální bance s reálnou hospodářskou politikou ze strany vlády a parlamentu. A zároveň modernizovat ČNB a posunout ji dále.“
Také Zlámalová vnímá Tůmu jako velmi dobrého guvernéra. „Byl to dobrý manažer, výborná diplomat, nebál se vyjádřit sví názory Je to velmi vysoko nastavená laťka pro jeho nástupce.“
Postavení centrální banky
Česká národní banka je ústřední bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu a v souladu s ním ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank.
Vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.