Zdraví hlavních bank eurozóny prověří zátěžové testy

Testy zdraví hlavních bankovních domů v Evropě mají dát odpověď na otázku, zda mohou přijít další krachy bank. Zkoušce se podrobí celkem 91 bank ze států platících eurem, které dohromady tvoří skoro dvě třetiny bankovního kapitálu v eurozóně. Výsledky testů budeme znát 23. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Světové trhy mají strach z toho, že by stabilitou bank mohly zamávat problémy států jako je Řecko nebo Španělsko. Hrozbou pro banky by mohl být také snížený ekonomický růst.

Zátěžové testy mají zkoumat, co by případný nepříznivý vývoj bankám přinesl. Zda ho přečkají bez nutnosti nové pomoci od státu. Testy jako s krajní variantou počítají s částečným bankrotem Řecka, při kterém by banky přišly o sedmnáct procent svých půjček Řecku.

Podle analytiků ale můžou evropské banky při eventuálním krachu Řecka přijít o mnohem víc. Je tedy otázkou, zda budou trhy testy považovat za důvěryhodné.

Ondřej Houska, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme