Zdražovalo máslo, mléko i vejce. Meziroční inflace v červenci zrychlila na 2,5 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin, výrazněji zdražilo mléko, máslo či vejce. Oznámil to ve středu Český statistický úřad.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:20 9. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Meziměsíčně stouply spotřebitelské ceny o 0,5 procenta. „Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a dále v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák," uvedl Český statistický úřad.

České hospodářství letos zrychlí, odhaduje Evropská komise. Upozorňuje ale na inflaci

Číst článek

Meziroční inflace zrychlila proti červnu u čerstvého másla na 44,8 procenta, u vajec na 27,7 procenta a u mléka na 14,3 procenta. Ceny zeleniny pak zmírnily pokles na 2,6 procenta, a to vlivem cen brambor a cen plodové zeleniny. Dále zdražily také stravovací služby.

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny mělo v červenci i nadále právě zdražení potravin o 5,8 procenta, nájemného o 2,9 procenta a vodného o 1,2 procenta. Ceny ve stravování a ubytování vzrostly úhrnem o šest procent, v dopravě zdražily automobily o 3,8 procenta.

Naopak na meziroční snižování cenové hladiny pak působily nižší ceny bytového vybavení a zařízení domácnosti. Levnější byly i telefonické a telefaxové služby a mobilní telefony. Zlevnily také teplo a teplá voda, zemní plyn a pohonné hmoty.

Za růstem inflace jsou dražší potraviny i EET

Analytici očekávali, že inflace zůstane na 2,3 procenta. Za červencovým zvýšením inflace stojí podle nich kromě zdražení potravin i zavedení elektronické evidence tržeb. Takto vysoký cenový růst zvyšuje podle nich pravděpodobnost dalšího růstu sazeb České národní banky v posledním čtvrtletí roku.

„Inflace v červenci opět nabrala na obrátkách, a obhajuje tak rozhodnutí České národní banky o zvýšení úrokových sazeb," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Do růstu cen se podle něj promítají přechodné vlivy, jako je zavedení elektronické evidence tržeb nebo ceny potravin i rostoucí poptávka v ekonomice tažená spotřebou domácností.

Meziroční inflace se dostala na 2,5 procenta, kde byla naposledy v prvním čtvrtletí letošního roku, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Téměř polovinu inflace zajistily podle něj dražší potraviny. Vedle toho si stále více musejí lidé připlácet za bydlení, respektive nájemné a služby s bydlením spojené.

Dozvuky EET spolu s vyššími cenami potravin se pak podle něj následně ještě dále promítají do cen v restauracích, kde jsou aktuálně ceny vyšší o šest procent.

Zrychlení inflace nás nepřekvapilo, zní z ČNB

Pro Českou národní banku (ČNB) data o červencové inflaci zřejmě nepřinášejí nic zásadního v porovnání s její vlastní prognózou, míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Centrální banka nárůst inflace na 2,5 procenta čekala, a pro nejbližší měsíce dokonce očekává další mírný nárůst meziroční inflace. Domnívá se, že alfou a omegou pro úvahy bankovní rady o případném dalším zvýšení úrokových sazeb bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny.

Nezaměstnanost po téměř půl roce stoupla. Práci v červenci nemělo přes 300 tisíc lidí

Číst článek

Inflační tlaky tak budou podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera postupně sílit, zároveň díky vysoce „překoupené" koruně bude potenciál jejího dalšího posilování navzdory vyšším sazbám ČNB nižší, což naznačuje poměrně resistentní hranice 26 Kč za euro. Letos by se měl kurz koruny dostat mírně pod hranici 25,90 Kč za euro, což nebude dostatečně brzdit zrychlující inflaci.

Pokud vývoj ekonomiky zůstane příznivý a inflace bude dále zrychlovat, nelze vyloučit do konce letošního roku ještě jedno zvýšení základních sazeb ČNB na 0,5 procenta, odhadl Seidler.

Koruna na zprávu reagovala rychlým posílením o pět haléřů, připomněl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Inflace by se podle něj letos i příští rok měla udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

Cenový růst budou podle něj brzdit vnější faktory, protože inflace v eurozóně se stále nezvedá a ceny ropy porostou velmi pomalu. Zdražování bude brzdit i posilující koruna, nicméně domácí faktory, kterým vévodí mzdový růst, budou českou inflaci výrazně podporovat. „Celkově tedy letos očekáváme inflaci 2,3 procenta, zatímco v roce 2018 by měla zpomalit na 2,2 procenta," uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme