Zelené karty cizinci téměř nevyužívají

Jen minimální počet migrantů letos využil možnosti legálního zaměstnání v Česku na takzvané Zelené karty. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v listopadu pracovalo pouze 21 lidí vybavených těmito doklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci pokládají dlažbu | Foto: Jana Huzilová

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánky Filipové je hlavním důvodem celosvětová ekonomická krize. Zatímco v roce 2008 se objevila výrazná poptávka po zahraničních pracovnících, od začátku letošního roku počet volných pracovních míst, která jsou zaměstnavatelé ochotni obsadit cizinci, stále klesá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová na Rádiu Česko

"Od začátku roku do 31. října ubylo dvacet a půl tisíce těchto míst," řekla Filipová. Legálně v Česku podle listopadových statistik pracuje něco přes 237 tisíc migrantů. To je o 50 tisíc lidí méně než ve stejném období loňského roku.

Nejvíce cizinců ze zemí mimo Evropskou unii lidí pracovalo ve stavebnictví, více než 34 tisíce. Následoval zpracovatelský průmysl, obchod, opravy spotřebičů a motorových vozidel.

Zelené karty, tedy pobytové a pracovní vízum v jediném dokumentu, zavedla novela zákona o zaměstnanosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí změny v projektu neplánuje. Musel by se totiž mimo jiné změnit i zákon.

Igor Maňour, Ladislav Dvořák, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme