Zelenou naftu stát zruší, zemědělcům možná pomůže jinak

Ministerstvo financí trvá na ukončení podpory pro takzvanou zelenou naftu. Stát by ale zemědělcům mohl pomoci jinak. Prezidentovi Agrární komory Janu Velebovi to na dnešním jednání řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek na TK o spořících státních dluhopisech | Foto: Filip Jandourek

Ministr financí chce s agrárníky jednat a případně upravit rozpočet pro příští rok.

„Tam samozřejmě hraje roli víc faktorů, například cena půdy nebo mzdové náklady. To znamená, přislíbil jsem, že jsem ochoten vést seriózní diskuzi o externích vlivech na konkurenceschopnost českých zemědělců. Rozhodně jsem nepřislíbil žádné kompenzace,“ řekl Kalousek Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident agrární komory Jan Veleba v pořadu Stalo se dnes

Farmáři přijdou kvůli zrušení zelené nafty o víc než 1,5 miliardy korun každý rok. Nelíbí se jim ani plán ministerstva financí zavést spotřební daň na víno. Chystají proto masivní protesty, 23. května chtějí blokovat frekventované silnice v celé zemi.

„Pan ministr připustil na příští rok nějakou možnou pomoc zemědělcům. Pro nás toto sdělení je velice malé a v podstatě je to holub na velmi vzdálené střeše. Na situaci se nic nemění. Budeme pokračovat v přípravě akce 23. května s tím, že jsme připraveni jednat s předsedou vlády, kterého jsme k tomu vyzvali,“ řekl prezident agrární komory Jan Veleba.

„Všechny země v tuto chvíli zelenou naftu mají. Dost dobře tomu tedy nerozumím,“ zdůraznil Veleba s tím, že jednání s ministrem Kalouskem proto považuje za neúspěšné. Zelená nafta je pro nás natolik zásadní věc, že protest myslíme smrtelně vážně a budeme ho opakovat a stupňovat,“ doplnil.

Například na Svitavsku budou zemědělci blokovat provoz na silnici mezi Hradcem Králové a Olomoucí u Hřebečského tunelu. Pomalá jízda zemědělské techniky a traktorů značně zkomplikuje provoz a řidiči se budou muset připravit na dlouhé, pomalu jedoucí kolony. Zemědělci na Svitavsku ale nevylučují, že podobným způsobem zkomplikují provoz i na hlavní silnici směrem od Svitav na Brno.

Zrušení takzvané zelené nafty podle nich ještě prohloubí neschopnost českých zemědělců konkurovat farmářům v ostatních zemích, kde výhody nižších cen za naftu využívají.

Libor Procházka, mta, ak, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme