Zelné trhy zaplavují plodiny z Polska. Špatná úroda se projevuje i v cenách

Čím to je, že na jednom konci trhu koupíte stejné ovoce za poloviční cenu než na druhém? Odpověď je jednoduchá. Naše trhy stále více zaplavují plodiny z Polska - tím spíš, že letos se úroda příliš nevydařila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelný trh v Jihlavě, najdou se zde bez problémů i plodiny z Polska | Foto: Olga Štrejbarová

„Rozdíl v cenách a zelinářích je většinou v tom, kdo má jaké zboží. Přesněji: kdo má české, ten má dražší. Kdo má levné, má většinou polské. Jahody s cenou 50 - 60 korun, to je tutově Polák. Kdo má kolem 80 nebo 100 korun, je to české. To stejné v nakladačkách, malinách, borůvkách atd. Nejsou horší, ale mají na to dotace a mají to za legrační peníz.
Takže pak je to pro českého obchodníka těžké,“ říká zelinář Felix Hampapa ze Znojma.

Právě pije ranní kávu ve svém pronajatém průchodu plném přepravek s ovocem a zeleninou, a podle něj má český pěstitel jednu velkou nevýhodu. Celoživotní boj s počasím. Na to doplatili například i prodejci borůvek.

„Veškeré borůvky, které koupíte tady po Jihlavě, jsou jenom z Polska. Ten borec si někde v Třeboni sežene nabývací doklad na – plácnu - na metrák borůvek a on s tím celý měsíc jezdí. Jahody v dřevěných bedýnkách nebo nakladačky v zelených pytlích, taky Polák,“ popisuje pan Felix.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi prodejce ovoce a zeleniny se vypravila Olga Štrejbarová

Pan Hampapa má sám osm polí, ale v realitní kanceláři. Pěstovat ovoce se mu prý nevyplatí. Také má výkupnu a sběrnu, z velké části mu tam nosí přebytky vesničané, kterým něco zbyde. A tak by to podle něj mělo fungovat.

„Borůvky říkají, že jich je málo. Byli jsme v Třeboni, ale nezadařilo se. Bylo jich málo, takže jsme nakonec nakoupili a netrhali,“ říká pan František z Jihlavy, který obhlíží borůvky v jednom ze stánků na jihlavském náměstí. Plné ruce práce s nabíráním krabiček má prodejce Václav Podlaha.

„Jsem z jižních Čech, ale překupuju to, jsou to polské borůvky. U nás jich je málo. Já je prodávám za pětačtyřicet, české prodávají za padesát a víc. Lidé se ptají, někdo si je nevezme, ale sluníčko svítí všude stejně…“

O pár desítek metrů, v Palackého ulici, prodává své o něco dražší ovoce a zeleninu pan Felix ze Znojma. Ani on ale nemá o zákazníky nouzi.

„Víceméně mě živí stálí zákazníci, kteří ví, pro co chodí.“

Olga Štrejbarová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme