Čínská CEFC zaměstnancům už dva měsíce nevyplácí mzdy, lidem nabízí dobrovolný odchod a odstupné

Zadlužený čínský konglomerát CEFC China Energy již dva měsíce nevyplácí mzdy zaměstnancům a nabízí jim odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké firmě. CEFC má více než 30 tisíc zaměstnanců. Zástupce ředitele divize pro mezinárodní výzkum Čuang Ťien-čung nicméně minulý měsíc uvedl, že firma možná polovinu pracovních míst zruší.

Tento článek je více než rok starý.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské společnosti CEFC

Logo čínské společnosti CEFC | Foto: Aizhu Chen | Zdroj: Reuters

Společnost CEFC, která působí také v České republice, se během několika málo let přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rozsáhlý konglomerát s aktivitami po celém světě. Nyní je však nucena prodávat svá aktiva, aby splatila rozsáhlé dluhy.

Zeman pomohl CEFC s kontakty na Rusko, vypověděl podle novinářů Jie Ťien-ming. 'Povídačky,' reagoval Ovčáček

Číst článek

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Volno v pracovní době

Podle zdrojů Reuters bylo v dubnu nabídnuto odstupné zaměstnancům šanghajského ústředí CEFC. „Nikdo už nepracuje,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, který se rozhodl odstupné přijmout. „Někteří lidé si (v pracovní době) hledají nové zaměstnání, někteří lidé si čtou knížky. Někteří lidé dokonce otevřeně hrají karty,“ dodal.

Mise Šanghaj. Mynářovi v Číně potvrdili, že šéf CEFC je vyšetřován, jako Zemanův poradce však nekončí

Číst článek

Lidé pracující v šanghajských kancelářích CEFC již začátkem března rychle zjistili, že situace v podniku se mění. Čínská rozvojová banka (CDB), která je největším věřitelem CEFC, do kanceláří konglomerátu podle zdroje Reuters poslala zhruba stovku svých pracovníků, kteří se měsíc probírali finančními dokumenty. „Jen jsme jim museli sloužit,“ uvedl jeden ze zaměstnanců CEFC.

Pracovníci investiční divize CEFC se nyní zabývají prodejem aktiv, na jejichž nákupu se dříve podíleli. Další pracovníci CEFC nyní musejí jednat s rozzlobenými věřiteli a čelit otázkám, na které nedokážou odpovědět. Ve čtvrtek věřitelé podle jednoho ze zdrojů uspořádali v šanghajském ústředí CEFC protest a k rozchodu je přiměla až policie. Protest znemožnil zaměstnanců vstup do budovy, píše agentura Reuters.

Atraktivní zaměstnavatel

Konglomerát CEFC byl podle řady současných a bývalých zaměstnanců považován za atraktivního zaměstnavatele. Neplatil sice příliš vysoké mzdy, nabízel však příležitost k cestování, například do Evropy či Hongkongu. Zaměstnanci investičních týmů pracujících na akvizicích navíc dostávali bonusy ve výši až pěti měsíčních platů.

Nemám důvod vzdát se čínského poradce, počkám na vyšetřování, prohlásil Zeman

Číst článek

Nyní někteří manažeři CEFC na interních schůzkách zaměstnance vyzývají, aby si hledali novou práci. Zaměstnanci, kteří nepřijmou odstupné, budou muset čekat na to, jakým způsobem se čínská vláda a věřitelé se situací kolem CEFC vypořádají, píše agentura Reuters.

V České republice CEFC spravuje aktiva v hodnotě přes jeden a půl miliardy eur. Koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme