Zeman na tripartitě navrhl zrušení podpory zelené energii. Zaměstnavatelé to odmítli

Prezident Miloš Zeman navrhl na pondělním zasedání tripartity zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Podle Zemana tržní cena silové elektřiny je koruna za kilowatthodinu, zatímco cena dotované solární elektřiny je 15 krát vyšší. Zaměstnavatelé však jeho výzvu na omezení podpory odmítli. Diskuze na pondělním zasedání ale skončila podle prezidenta kompromisem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na tripartitě navrhl zrušení podpory zelené energii | Zdroj: ČTK

„Měli bychom hledat nikoliv skokové, ale gradualistické řešení, jak ony dotace, zejména na solární energii, určitým způsobem redukovat,“ řekl na pondělním zasedání Miloš Zeman.

Ten dotace pro takzvanou zelenou energii kritizuje dlouhodobě, naposledy se proti nim vymezil po srpnové schůzce s předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou.

V loňském roce odmítal Energetický regulační úřad (ERÚ) řadu měsíců podporu většině obnovitelných zdrojů pro letošní rok vypsat. Argumentoval chybějícím schválením Evropské komise. Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

S postupem úřadu tehdy vedle výrobců ostře nesouhlasil také ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. V pondělí uvedl, že i on by příspěvky rád zrušil. „Bohužel závazky platit vznikly před rokem 2010 a ručí za ně stát," podotkl ministr.

Postoj prezidenta Miloše Zemana naopak odmítl Svaz průmyslu a dopravy České republiky. „Neobhajujeme nekalý solární byznys, ale špatně nastavený systém z minulosti nesmí být přenášen na průmysl,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj a dodal:

„Bez podpory obnovitelných zdrojů energie bychom však podsekli jeho konkurenceschopnost. Již několik let hledáme, jak situaci vyřešit co nejlépe, proto dotace na obnovitelné zdroje energie podporujeme.“

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu obnovitelných zdrojů energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.

Hospodářská komora České republiky zastává názor, že zastavení podpory obnovitelným zdrojům energie pro příští rok může ohrozit plnění evropských závazků, přinést hospodářské škody včetně ohrožení řady pracovních míst a zvýšit ceny pro spotřebitele tepla.

„Je nutné vzít v potaz, že jakékoliv narušení současných očekávání investorů často dlouhodobě negativně ovlivňuje ochotu soukromého sektoru financovat investice v energetice. To může ve finále poškodit pověst České republiky jako stabilní země s předvídatelným podnikatelským prostředím i při vědomí, že použitá procedura nebyla perfektní," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

U výplaty podpory obnovitelných zdrojů energie pro příští rok bude záležet na tom, zda Evropská komise vydá potvrzení pro takzvané staré obnovitelné zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012.

Mládek v srpnu uvedl, že Evropská komise si je vědoma potřeby Česka mít rozhodnutí do konce září. Vitásková totiž už dříve řekla, že ERÚ podporu obnovitelných zdrojů energie pro příští rok vypíše pouze v případě, že zdroje budou schválení mít.

Cenové rozhodnutí úřad plánuje vydat do konce září. Již v srpnu Evropská komise schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z vodní energie a produkce tepla z bioplynu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme