Zeman: O prolomení těžebních limitů má rozhodnout až nová vláda

O těžebních limitech by měla rozhodnout až nová vláda s politickým mandátem, vzkázal dnes prezident Miloš Zeman. Rusnokův kabinet v demisi má podle něj připravit podklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Prezident bude o těžbě hnědého uhlí v Ústeckém kraj mluvit s premiérem Jiřím Rusnokem v Lánech. Tam bude pravidelná schůzka poradního týmu hlavy státu.

Zrušení těžebních limitů premiér Rusnok nevyloučil při nedávné návštěvě Mostecka. I Zeman se vyslovil pro jejich prolomení. Dnes ale dal najevo, že by to neměla dělat přechodná vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speciál Martina Veselovského o těžebních limitech. Hosty byli M. Urban z ČSSD, L. Steiner z KDU-ČSL, Z. Sochor z MPO ČR, starosta Litvínova M. Šťovíček, P. Leichner z Horního Jiřetína, M. Hájek z Teplárenského sdružení, J. Rovenský z Greenpeace

Člen hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD) je přesvědčený o tom, že Rusnokova vláda prezidenta vyslyší: „Po dnešním výroku pana prezidenta Miloše Zemana si myslím, že je na sto procent jasné, že to vláda projednávat nebude.“

Sociální demokraté by s prolomením limitů nejspíš souhlasili. Pro KDU-ČSL, případné koaliční partnery, ale nepřipadá v úvahu. Lidovci navrhují jiná řešení.

„První možnost, která se už částečně aplikuje, je hledat energetické úspory. Je to vlastně nosné téma Evropské unie, a nejenom Evropské unie,“ řekl ve Speciálu Martina Veselovského Leo Steiner z ústecké organizace KDU-ČSL.

Zásoby uhlí před limity vystačí při současné těžbě jen na dvacet let.

Jaroslav Skalický, Martin Veselovský, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme