Zeman označil Kazachstán za 'zemi hospodářského zázraku'
Prezident Miloš Zeman označil Kazachstán, v němž je na návštěvě, za „zemi hospodářského zázraku“. Po jednání s kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem v Astaně prohlásil, že Česko považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu.
„Kazachstán je jedním z nejvýznamnějších alternativních trhů vůči v tuto chvíli uzavřenému ruskému trhu,“ říká ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.
„Je to trh, na kterém působí 200 českých firem a kde od roku 2013 začínáme dosahovat každoročního obratu vzájemného obchodu víc než jedné miliardy dolarů. Tento trh je pro Českou republiku nesmírně zajímavý, což ukazuje i enormní zájem českých podnikatelů, pana prezidenta jich doprovází přes 80,“ dodává.
O návštěvě prezidenta Zemana v Kazachstánu: Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře, a politolog Slavomír Horák
Ve srovnání s rokem 1999, kdy Zeman navštívil bývalou sovětskou republiku jako český premiér, udělal Kazachstán podle českého prezidenta „až neuvěřitelný“ pokrok. Stepní středoasijský stát mimořádně bohatý na suroviny se podle něj v budoucnu stane ještě významnějším ekonomickým hráčem.
Český prezident Kazachům slíbil zjednodušení vízových procedur potřebných pro cestování do České republiky. Upozornil rovněž na možnost výhodných kontraktů s českým výrobcem nákladních automobilů Tatra, na rozvoj spolupráce v civilním letectví či na využití finančních služeb české společnosti Home Credit, jejímž vlastníkem je skupina PPF.
Firmy uzavřely dohody o další spolupráci
Zeman dnes také o vzájemné ekonomické spolupráci mluvil na podnikatelském semináři. České firmy tam dnes podepsaly dohody za asi 450 milionů dolarů. Týkají se dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní. Ve většině případů se jednalo o memoranda předpokládající další jednání o spolupráci.
Kazašský prezident se na tiskové konferenci po vzájemném setkání vyslovil pro spojení zón volného obchodu Evropské unie a Euroasijské hospodářské unie (EAHU), bezcelního společenství vytvořeného Ruskem společně s Kazachstánem a Běloruskem.
Nazarbajev očekává, že Praha tuto myšlenku podpoří. Zároveň vyzval české firmy, aby postavily v Kazachstánu své podniky. Zboží by tak do Ruska nebo Běloruska dostaly bez cla.
Hospodářských styků s Českem si Nazarbajev cení, zejména v oblasti dopravy, vzdělávání a zemědělství. Poznamenal, že Kazaši vlastní budovy v Karlových Varech nebo středních Čechách, a k investicím vyzval i české firmy. Využívat podle něj mohou desetileté daňové prázdniny, stát jim také prý vrátí až 30 procent investic.
Oba prezidenti mluvili i o zahraniční politice, důraz prý kladli na boj proti mezinárodnímu terorismu, mluvili také o krizi na východě Ukrajiny a o protiruských sankcí vyhlášených Evropskou unií a USA odvetou za ruské vměšování.
Sankce nepomáhají, míní kazašský prezident
Sankce podle kazašského prezidenta nikomu nepomáhají. „Evropě ani Rusku užitek nepřinesou. Jen co jsme se dostali z vážné krize z roku 2008, dostali jsme se do ní zase,“ poznamenal Nazarbajev a dodal, že politika by do hospodářských vztahů zasahovat neměla.
Kazachstán, kde žije početná ruská menšina, dává v hodnocení ukrajinské krize najevo zájem na zachování ukrajinské územní celistvosti a na nedělitelnosti ukrajinského území. Ruskou anexi Krymu Nazarbajev neuznal, sankční kroky Západu ale kritizuje jako opatření s nulovým politickým efektem.
Zeman se pak sešel s kazašským premiérem Karimem Masimovem. Na recepci pořádané ambasádou Zeman svá setkání s představiteli Kazachstánu označil za "restart" dosavadních bilaterálních vztahů. Jeho cesta podle něj tak měla podobný výsledek jako jeho nedávná návštěva Číny.
V úterý Zeman svou návštěvu Kazachstánu zakončí.