Zeman podpořil zvýšení minimální mzdy. Podle Nečase jeho vláda už nejnižší plat nenavýší

Prezident Miloš Zeman řekl na jednání tripartity, že by se měla zvýšit minimální mzda. Hlava státu podpořila už hotový návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové, aby se se minimální plat zvedl o 500 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na sjezdu Rady seniorů ČR | Foto: Filip Jandourek

Premiér v demisi Petr Nečas ale odmítl, že by jeho vláda o této změně rozhodla. Žádná strategická rozhodnutí už prý nepřijme. Zeman si proto dokáže představit i variantu, že minimální mzdu navýší případná vláda odborníků.

„Vláda odborníků, ať bude mít jakkoli dlouhý mandát, v případě předčasných voleb bude asi tříměsíční, může otázku minimální mzdy vyřešit. Protože se řeší vládním nařízením, nikoli zákonem,“ řekl Zeman, který na setkání vlády s odbory a zaměstnavateli dorazil jako vůbec první prezident.

Zavadilovi připadá současná výše minimální mzdy nedůstojná

„Minimální mzda nebyla valorizovaná od roku 2006 a už se mi zdá nedůstojné, aby byla pořád na stejné hranici. Doufám, že se zvýší velmi brzy, ale nejsem spekulant, abych řekl, že to bude za týden, za 14 dní, nebo už s novou vládou,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Podle ministryně práce a sociálních věcí v demisi Ludmily Müllerové není navýšení minimální mzdy strategickým rozhodnutím, jak tvrdí Nečas. Spíše se podle ní jedná o rozhodnutí politické. Zvláště, když se na navýšení shodli zaměstnavatelé i odbory.

„To není úplně strategické rozhodnutí. Navýšení minimální mzdy o 500 korun je rozhodnutí, které se týká jednoho až tří procent lidí, čili je to velmi zanedbatelné,“ myslí si Müllerová.

Martina Spěváčková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme